Van sejtésem, de mi a pontos megoldás? ( fizika, csónakos feladat)


Egy d szélességű folyón csónakkal kelünk át. A folyó sebessége c, a csónak sebessége v. (d=150m, c=5,4km/h, v=10,8km/h)

A) Hol éri el a túlsó partot a csónak, ha a partra merőlegesen mozog?

B) Merre induljon a csónak, ha a szemközti pontban akar kikötni?

C) Minimum mennyi idő szükséges az átkeléshez?


2011. dec. 13. 17:03
 1/2 Mátyás3 ***** válasza:

C re a válasz : akkor érünk át leggyorsabban ha a sebességvektorunk folyóra merőleges vetülete legnagyobb ( amikor pont szembe evezünk a parttal) v= 10.8/3.6= 3m/s

150 méternél tehát 50 másodperc.

A-ra a válasz ekkor ugye 50 mpen keresztül 5.4/3.6=1.5 m/s- mal csorgunk le tehát 75 m-rel lejjebb érünk partot.

2011. dec. 13. 19:30
 2/2 Mátyás3 ***** válasza:

B-re : felrajzolvi kis derékszögű 3szöget:

kijön hogy 1/cos(alfa) = 1.5/3

alfa = (cos 3/1.5) ^-1

2011. dec. 13. 19:33