Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehet megszerkeszteni...

Hogyan lehet megszerkeszteni egy ötszöget, ha csak az átlójának hossza ismert?

Figyelt kérdés

2011. dec. 19. 14:21
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:

gondolom szabályos ötszög

a lényeg, h rajzol egy ötszöget, bele egy átlót, így lesz 2 alakzatod: egy háromszög, meg egy négyszög, egy oldaluk közös

a háromszögben tudjuk, h az átlóval szemközti szög 72 fokos

(az ötszög szögeinek öszze 360 fok, tehát egy szöge 360/5=72)

szóval az átló legyen "a" hoszzú, a szög 72fokos, legyen "o" az ötszög oldalhoszza

a háromszögben az átló a háromszög átfogója


így tehát felírhatod, hogy:

sin72=o/a


vagyis o=sin72*a


megvan az oldalhoszz



ezután szögmérő segítségével megrajzolsz egy oldalt, ami o hoszzúságú, rámérsz a szakasz végére 72fokot, megrajzolod a kövi o hoszzúságú szakaszt, és így tovább, és meglesz a gyönyörű a átlóhoszzú szabályos 5szöged

remélem segítettem :)

2011. dec. 19. 14:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Bocs, elfelejtettem leírni, hogy szögmérőt nem szabad használni.
2011. dec. 19. 14:36
 3/11 BKRS ***** válasza:

Az otsog szogeinek az osszege 540 fok

Az otszog szogei 108 fokosak.

Az atlok altal alkotott pentagramma csucsainal a szogek 36 fokosak.

2011. dec. 19. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Jogos a megjegyzés, szabályos ötszögről van szó. Bocs a pontatlan kiírásért. :-(
2011. dec. 19. 14:39
 5/11 BKRS ***** válasza:

Olyan szerkesztest ismerek, ahol a koreirt kor sugara adott.

Ha a kore irt kor sugarat meg tudod szerkeszteni, akkor abbol mar gondolom meg tudnad szerkeszteni az otszoget is:

felveszed a kort, kijelolsz rajta egy pontot, aztan az atlo hosszaval korzol belole, ez megad ket ujabb csucsot, stb...

Szoval igazabol az lenne az erdekes, hogy meg tudod-e szerkeszteni a koreir kor sugarat az atlobol.

2011. dec. 19. 14:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:

fúúúú :D

hát rem addig emgvan h mekkora az oldalhoszz, és miért annyi


akkor csinálj egy olyat, h felveszel egy átló (a) hoszzú szakaszt, és arra körzővel a 2 végponthoz körzöl egyet o hoszzút, és így ahol metszik egymást a körvonalak, att szépen öszzekötöd az 'a' szakasz 2 végpontjával, így lesz egy háromszöged, 2 o és 1 a hoszzú oldallal

ezután a háromszög azon csúcsából, melyhez tartozó oldalak o és o, abból egy 'a' hoszzút körzöl, és ahol metszik az eredeti 'a' hoszzú szakaszt, ott lesz meg az ötszög 2 új csúcsa


és akk aszzem, megvan

2 csúcs az 'a' átló 2 végpontja, amit kezdetben felvettél, a 3. csúcs amit az 'o' hoszzak körzésével kaptál meg, a 4.-5. pedig amit az 'a' hoszzú körrel kaptál meg

remélem érthetően írtam (nem vok irodalmár h úgy írjak xD és remélem helyes is :D)

2011. dec. 19. 14:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

másiknak igaza van, az ötszög egy szöge, tényleg 108°, sry

de a többi sztem stimmel :)

2011. dec. 19. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

"ezután a háromszög azon csúcsából, melyhez tartozó oldalak o és o, abból egy 'a' hoszzút körzöl, és ahol metszik az eredeti 'a' hoszzú szakaszt, ott lesz meg az ötszög 2 új csúcsa "

javítás: ...és ahol metszik az eredeti a hoszzú szakaszból kiinduló 'o' hoszzúságú körvonalakat, ott lesz meg az ötszög 2 új csúcsa "

2011. dec. 19. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 BKRS ***** válasza:

Csak korzo es vonalzo van, ez szerkesztes nem rajzolas.

Szoval az oldal hossza ismeretlen es nem is fogod tudni egyszeruen megszerkeszteni.


Azt viszont megteheted, hogy

1) szerkesztesz egy szabalyos otszoget (ha nem tudod hogy kell, akkor erre tudok modszert mutatni, vagy keresel egy modszert a weben.

2) kozeppontos nagyitassal felnagyitod akkorara, hogy az talo pont jo legyen.


Parhuzamos szelok tetele felhasznalasaval a nagyitast szepen meg lehet csinalni. Nem kell az egesz otszoget felnagyitanod, csak az egyik oldat meg mondjuk a kore irhato kor sugarat.

2011. dec. 19. 15:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 A kérdező kommentje:

De szép feladat! Az ötszög az egyik kedvenc alakzatom!

Valahol láttam a feladatot, és egészen feldobott. Gondoltam, megosztom mással is, közben meg elkezdtem turkálni az ötszögben. :-) Tele van az aranymetszés szerint felosztott szakaszokkal. Biztos voltam, hogy ezt fel lehet használni.

BKRS megoldása tökéletes, de éreztem, hogy van ennél elegánsabb megoldás is.


Intenzív számolgatás után a következő összefüggést találtam:

az ötszög oldala az aranymetszés szerint felosztott átló hosszabbik darabja.


Ezt felhasználva a szerkesztés a következő:


[link]


Remélem, magyarázat nélkül is érthető. Ha nem, várom a kérdéseket.


DeeDee

***********

2011. dec. 19. 19:45
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!