Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Redoxireakciók (8. o) :Hogyan...

Redoxireakciók (8. o) :Hogyan tudom megállapítani egy egyenletből, hogy mi redukálódott és mi oxidálódott, ha a reakcióban nincs oxigén?

Figyelt kérdés

Zu+S = ZuS


S+ Zn= ZnS


Ha a reakcióban van oxigén,akkor természetesen könnyű dolgom van,de ha már az előbb említett képletekről van szó,elvesztem.Hamarosan témazáró,és szeretném érteni,de nem megy.Valaki elmagyarázná?(előre szólok,hogy nehéz eset vagyok)


(A munkafüzetem szerint az első egyenletben a Zu oxidálódott,így az a redszer,a másodikban az S oxidálószer,azaz redukálódott,de akkor sem értem,hogy miért.)


2011. dec. 28. 12:07
 1/10 anonim ***** válasza:

ki mondta, hogy az oxigén jelenléte feltétele?

oxidáció = elektron leadás

redukció = elektron felvétel

[link]


részletesebben nem tudom

én anno így tanultam, az első meg valszeg elírás, vagy én vagyok annyira sötét, hogy nem tudom, minek a vegyjele a Zu??? (én Cu-ra tippelek...)

A megoldást lefordítva mivel az elsőben az az elírt valami oxidálódott, így az S ott is oxidálószer, meg a másodikban is.

2011. dec. 28. 12:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Hopsz,bocsánat,tényleg....Nem tudom,hogy miért írhattam Z-t.
2011. dec. 28. 12:27
 3/10 A kérdező kommentje:
És hogyan lehet megállapítani,hogy melyik ad le,illetve vesz fel elektront?Ez a wikis lap tényleg jó,csak sajnos olyan egyenletekkel magyaráz,amikben van oxigén,és az oxigénes egyenletekben gondolkodás nélkül tudom,hogy mivel mi történik,de azért köszönöm,kapsz egy lájkot :)
2011. dec. 28. 12:29
 4/10 anonim ***** válasza:

úgy tudod legjobban megjegyezni: oxiDÁció= ElektronleaDÁs.

Gyerek nyelven eltudom magyarázni, mint kémiaszakkörös :D

Mivel a cinknek kevés külső elektronja van, így neki előny ha leadja, mert kis energiával pozitív ionná alakulhat.

A kénnek pedig 2 elektronra van szüksége ahhoz, hogy elérje a nemesgáz szerkezetet, így felveszi a cink elektronjait.

Így lesz semleges töltésű a vegyület, ami keletkezik.


A sav-bázist és a redoxit pedig úgy tudod megjegyezni, hogy a redoxinál elemből vegyület, vagy vegyületből elem keletkezik. (nagyrészt :)


Remélem érthetően elmondtam!

14/L

(ha nem, írj privátot, és kérdezz!! :) )

2011. dec. 28. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 A kérdező kommentje:

Azta,megvilágosodtam :D Nagyon szépen köszönöm,te is kaptál lájkot :) ;)


Nálunk nincsen kémiaszakkör,csak kémiakorrepetálás,én oda szoktam járni :D :)

2011. dec. 28. 12:55
 6/10 anonim ***** válasza:
Ha bármiben segítségre szorulsz, engem megtalálsz! :)
2011. dec. 28. 12:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:
Köszi :)
2011. dec. 28. 13:01
 8/10 anonim ***** válasza:

egyébként még egy tipp: helyettesítsd be az oxigént. hogy melyik helyére lehetne betenni, hogy a másikkal ugyanaz történjen?

pl Cu+S=CuS

a képletbe ha oxigént teszünk az egyik helyre, OS-t kapunk, ami kicsit más. ha a másikra, CuO-t, réz-oxidot, amiben a réz ugyanúgy oxidálódik, mint kénnel. a kén a reakcióban úgy viselkedik, mint ahogy az oxigén viselkedne.

vagy: mondd ki. amelyik végén -id van, az úgy viselkedik, mint az oxigén, amikor -id végződést kap, és oxid lesz belőle.

vagy: a fémek mindig oxidálódnak, tehát redukálószerek. akár oxigén a partnerük, akár nem. mindig leadják az elektronokat, soha nem felveszik. aztán hogy azt oxigén veszi-e fel, vagy sem, az mindegy, a lényeg, hogy a kis fémion stabil

2011. dec. 28. 21:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:

A Standardpotenciál értékekhez van köze amúgy. Ez érettségi tananyag.


Minél nagyobb egy nemfém standardpotenciálja, annál könnyebben képez aniont. Anionképzés = elektron felvétel = redukció


Minél kisebb egy fém standardpotenciálja, annál könnyebben képez kationt. Kationképzés = elektron leadás = oxidáció í


Nézzük meg a st. potenciál értékeket.

A cinknek - 0,76, a kénnek (S) pedig - 0,48


Ez alapján megállapíthatjuk, hogy mivel a Zn st. potenciálja kisebb, mint a kéné, így a Zn oxidálódott, a S pedig redukálódott.


st. = standard (kiejtése: sztenderd)

2011. dec. 29. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen,minden hozzászólást lájkoltam! :)
2011. dec. 29. 19:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!