Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan lehet megkülönböztetni...

Hogyan lehet megkülönböztetni az ok-és célhatározót egymástól (8. o)?

Figyelt kérdés

Nyelvtanból mindig ötös voltam,de kétlem,hogy ebben az évben meglesz az ötös,legalábbis félévkor.Tavaly óta vesszük a határozókat és azokat amik ezzel járnak,tavaly még csak-csak elboldogultam,de idén katasztrofális a helyzetem.Az ok-és célhatározót szinte mindig keverem.Ugyanez a helyzet az állapot-és módhatározóval is,de ott gyakrabban eltalálom a megoldást.


Van valakinek valami tanácsa,hogy mi alapján lehetne megkülönböztetni az ok-és célhatározót?


Tudom,hogy az oknál úgy kell rákérdezni,hogy mi miatt/mi az ok annak,hogy...... A célnél meg úgy,hogy mi célból,de sajnos hiába kérdezek rá mindig.95%,hogy a másikat kellett volna írnom.


2011. dec. 28. 13:00
 1/8 anonim ***** válasza:
66%
[link] hogy én milyen aranyos vagyok*.*
2011. dec. 28. 13:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 vurugya béla ***** válasza:
100%

Az ok megelőzi a cselekvést, a cél pedig követi.

Pl_1: Irigységből hazudik a rossz testvér: Az irigység az okhatározó, mert előbb irigy, aztán hazudik emiatt.

Pl_2: Az aranyért küzd a birkózó: Az arany célhatározó, először küzd, utána kap aranyat érte.


De szerintem vannak ritka esetek, amikor egybemosódik a kettő!


Pl. Kígyót-békát kiált rám rosszból: ok és célhatározó is lehet, mert a benne levő rossz miatt, vagy a rossz következmények céljából is teheti.

2011. dec. 28. 14:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 vurugya béla ***** válasza:

Nem volt szerencsés az utolsó példám, az inkább csak okhatározó. Mégis fenntartom, hogy a beszélő nézőpontjától vagy a szövegösszefüggéstől függően ugyanabban a mondatban egy szó okhatározó, más helyzetben ugyanaz a szó célhatározó lehet!

Ha találok jó példamondatot, írok.

2011. dec. 28. 14:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

Szia. Ez is segíthet.

A célt rendszerint a végett (nem miatt) névutóval vagy az -ért raggal fejezzük ki, továbbá főnévi igenévvel vagy hogy - kötőszós mellékmondattal.

Az emberek pénzért dolgoznak.

Vásárolni megyek.

Arra teremtett Isten minket, hogy boldogok legyünk.

2012. jan. 2. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 vurugya béla ***** válasza:

Az előző válaszolónak írok:

Az -ért rag nem jó!

Pl: Egyest kapott figyelmetlenségéért.

Kevélységéért élete végéig bűnhődött.

A "-ni" és a "hogy"-os mellékmondat jónak tűnik.

A kérdező panaszkodik, hogy nem segít neki a "mi okból" és "mi célból" kérdés sem. Akkor valószínű, hogy a "végett és "miatt" különbségét sem érzi - sajnos, rengeteg honfitársával együtt... Leggyakoribb fülsértő hiba ugyanis, hogy a "végett" szót a "miatt" választékosabb alakjaként használják! Brrrrrr... Hamarosan megszűnik a különbség a kettő között...

2012. jan. 5. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Köszi, de a kevélységéért és a figyelmetlenségéért, azt mondhatod úgy is, hogy a kevélysége miatt és a figyelmetlensége miatt.Tehát már ott van a miatt.

Így pedig már tipikus okhatározó.

De a pénzért dolgozik, azt nem mondhatod úgy, hogy a pénze miatt dolgozik.

Jó, hogy megcáfolsz, mert így én is látom, hogy az ért lehet mind a kettőnél. De ha hozzáteszed, hogy miatt és értelmes a mondat, akkor biztos, hogy okhatározó.

Köszi az offot.

2012. jan. 5. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 vurugya béla ***** válasza:

De bizony sokan mondják mostanában, hogy a pénze miatt dolgozik, vagy megbűnhődött a kevélysége végett. Persze, hogy hibáznak, de ezek a beszélők NEM ÉRZIK a különbséget!

És ugyanilyen a kérdező is, mert azt írja, hogy nem érzi a különbséget:

"Tudom,hogy az oknál úgy kell rákérdezni,hogy mi miatt/mi az ok annak,hogy...... A célnél meg úgy,hogy mi célból,de sajnos hiába kérdezek rá mindig.95%,hogy a másikat kellett volna írnom."


De ezt egyébként már az előző válaszom végén megírtam, csak nem reagáltál rá...


vrrrr

2012. jan. 6. 21:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Esztervalacsay válasza:

nekem is problémát okozott az ok- és a célhatározo anno de most már tudom h az ok az ami a cél elott van

ok: pénzhiány miatt eladta az autot: elobb volt pénzhiány mint eladta az autot

cél: a jutalomért indulnak a versenyen a hazai kézilabdások: elobbindulnak a versenyen mint hogy megnyernék a jutalmat


legalábbis a monitorfelkészíto tanár így magyarázta. remé,em segíthettem

2020. ápr. 22. 15:00
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!