Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Van három fizika házim amiket...

Van három fizika házim amiket megcsináltam, megnéznétek hogy jók e (elektrosztatika)?

Figyelt kérdés

Itt-ott bizonytalanságot érzek benne, ezért szeretném, ha valaki megerősítene benne, vagy kijavítana, ha rosszul oldottam meg.


1. Adogg egy +2*10^-4 pontszerű töltés. Milyen előjelű és mekkora töltést kell elhelyezni tőle 1m távolságban, hogy a két töltést összekötő egyenes mentén, a megadott töltéstől 25cm távolságban a térerősség zérus legyen?

Q(1)=2*10^-4C

r(1)=0,25m

r(2)=0,75m


A következő egyenletet írtam fel rá, mivel zérus, így szerintem egyenlőnek kell lenniük:

[k*Q(1)] / [r(1)]^2 = [k*Q(2)] / [r(2)]^2

Q(2)= [ 288*10^5N/C * (0,75m)^2 ] / k

Q(2)= 1,8*10^-3C nagyságú pozitív töltést kell elhelyezni.


2. Egyen kondenzátor lemezei között a távolság 8cm. A lezemek között lévő homogén elektromos mező 2*10^4N/C nagyságú. A lemezeket 6cm-re közelítjük egymáshoz.

a,Mennyivel változott meg a feszültség?

b,Hogyan és miért változik a kondenzátor lemezei között a mező energiája?

d(1)=0,08m

d(2)=0,06m

E=2*10^4N/C


Mindkét lemeznél kiszámoltam a feszültséget, majd kivontam egymásból őket:

U(1)=E*d(1)=1600V

U(2)=E*d(2)=1200V

ΔU=U(1)-U(2)=400V-tal változott a feszültség.


A második kérdésre ezt írtam, ami kétlem hogy jó lenne:

Nagyobb lesz mert csökken a lemezek közötti távolság.


3. Mekkora feszültség hatására gyorsul fel 10m/s-ra a 10^-5g tömegű, 10^-8C töltésű részecske?

v=10m/s

Q=10^-8C

m=10^8kg


Elsőként szeretném itt megkérdezni, hogy alkalmazhatom ezt a képletet (ezzel csináltam)

W=1/2*m*v^2

W=5*10^-7J


Függvénytáblában utána meg ezt találtam, hogy:

U(AB)=W(AB)/Q (azt nem tudom, hogy a W(AB) az most megfelel e annak a W-nek ami itt jött ki nekem)

Így kijött, hogy: U=50V


Előre is köszi a segítséget!!!


2012. jan. 4. 17:15
 1/2 bongolo ***** válasza:

1. Jól számoltál

(csak kár volt k-val szorozni aztán meg osztani is. Leegyszerűsíthetted volna)


2. Itt is jó az eredmény.

Viszont az energia csökken:

A kondenzátorban tárolt energia 1/2·Q·U. Q állandó, ezért a feszültséggel arányosan változik az energia. A feszültség a távolsággal arányos, tehát ha közelítjük a lemezeket, akkor csökken az energia!


3. Jól csináltad.

W(AB)=Q·U(AB) az a munka, amit a mező végez, miközben a Q töltést A-ból B-be viszi, amely két pont között U(AB) a feszültségkülönbség. Ez a munka alakul át mozgási energiává, tehát jól használtad a képleteket.

2012. jan. 5. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! :)
2012. jan. 5. 06:23

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!