Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Himnusz a Fájdalmas Anyáról?...

Himnusz a Fájdalmas Anyáról? , lényege? Elemzés 3-4 mondatban?

Figyelt kérdés
A verset elolvastam de nem tudom a lényegét megfogalmazni ebben kérem a segítségeteket.. Előre is köszönöm..
2012. jan. 12. 14:04
 1/1 anonim ***** válasza:
76%

. Jacopone da Todi (1220-1306)


1. Fő műve: Stabat Mater (Himnusz a fájdalmas anyáról)

a)Vershelyzet

A lírai én a kereszt alatt szenvedő Szűz Máriát szemléli, és osztozni szeretne mély fájdalmában.

b) Műfaja

Planctus (siratóének) Szűz Máriának a kereszt alatt átélt fájdalmát megelevenítő lírai költemény. Lehet a lírai alanya egy külső szemlélő, vagy maga a Szűzanya E/1.-ben

c) A Stabat Mater szerepe a liturgiában

Szekvencia: a nagyobb ünnepeken az Evangélium előtt énekelt vers. Keletkezése: a gregorián énekesek annyira hajlították az alleluja dallamát, hogy egyszerűbb volt azt szöveggel megjegyezni. A Stabat Mater Fájdalmas Szűzanya ünnepén (szeptember 15.) énekelt szekvencia.



A Stabat Mater 13. századi katolikus himnusz, Jacopone da Todi szerzeménye, egyike a legismertebb középkori énekeknek. Máriának a keresztfa mellett átélt fájdalmáról szól. A címe az első sorából adódik: Stabat mater dolorosa (szó szerinti fordításban: „Állt a fájdalommal terhes anya”).


Sok zeneszerző is megzenésítette, többek közt Kodály Zoltán, Franz Joseph Haydn, Antonín Dvořák, Antonio Vivaldi, Gioacchino Rossini, Giovanni Battista Pergolesi, Arvo Pärt és Domenico Scarlatti. A Quattro Pezzi Sacri részeként Verdi is írt hozzá zenéT.


Bár már korábban is használták, csak 1908 óta ez a hivatalos, vatikáni változat. Feltételezhető azonban, hogy nem pontosan ez az eredeti latin szöveg. Középkori kódexekben és más régi forrásokban az alábbitól kis mértékben eltérő szöveg olvasható [1] – ékezetes betűk a nyomatéki hangsúlyt jelölik, ezeket a szótagokat kicsit jobban ki kell tartani (például gemeentem, de semmiképp sem é-vel!), így adódik a ritmusa a szövegnek. A hangsúlytalan utolsó szótagok mindig röviden ejtendők. A két magánhangzó közötti 's' 'z'-nek, 'æ' és 'œ' mindenhol egységesen rövid 'e'-nek ejtendő, 'h' mindenhol néma, „succénsus” ejtése: 'szukceenzusz'.

2012. jan. 14. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!