Másodfokú egyenlet megoldóképlet, kérdés?

A másodfokú egyenletben ahol a + (plusz) - (minusz) egymás felett van, ott hogyan dönthetem el, hogy melyiket kell felhasználnom éppen az egyenletben?
2012. jan. 14. 13:54
1 2
 1/16 A kérdező kommentje:
Mármint a megoldóképlet azon részen ahol egymás felett vannak, hogyan lehet eldönteni, hogy melyiket használjam épp?
2012. jan. 14. 13:55
 2/16 anonim válasza:
95%
Meg kell oldani mindkettővel.
2012. jan. 14. 14:02
 3/16 A kérdező kommentje:
Minden esetben?
2012. jan. 14. 14:02
 4/16 anonim ***** válasza:
Kivéve, ha nulla van utána. Igen, ez a másodfokú egyenlet lényege, hogy két megoldása szokott lenni.
2012. jan. 14. 14:04
 5/16 A kérdező kommentje:

Nekem olyan feladataim vannak itt amiknél =0 vagy < 0 az egyenlet vége... Ilyenkor is két eredmény kell?


Pontosabban erröl a két feladatról van szó most épp:


5x^2 - 11x + 6 = 0


és


3x^2 + 9x - 14 < 0

2012. jan. 14. 14:06
 6/16 anonim ***** válasza:

x=(-b±√(b^2-4ac))/2a

Az egyenlet egyik megoldása az

x=(-b+√(b^2-4ac))/2a

a másik pedig:

x=(-b-√(b^2-4ac))/2a

Ha a b^2-4ac=0, akkor mindegy, milyen előjellel írod.


Azért van rendszerint 2 megoldás, mert x kitevője 2, ha függvényként ábrázolod, akkor egy parabola, ami általában 2 helyen metszi ez az x tengelyt.


Ha pedig egyenlőtlenséged van, akkor az egyenletként kell megoldani, így megkapod a zérushelyeket, készítsd egy vázlatos rajzot (grafikus megoldás), amin látszik, hogy a felvett értékek hol nagyobbak és hol kisebbek 0-nál.


Persze a megoldóképlet használatát el lehet kerülni szorzattá alakítással, pl.

5x^2 - 11x + 6 = (x - 1) * (5x - 6) = 0

Szorzat pedig akkor és csak akkor 0, ha az egyik tényezője 0.

Tehát az egyik megoldás akkor születik, ha x - 1 = 0, vagyis x = 1.

A másik megoldás akkor születik, ha 5x - 6 = 0, vagyis x = 1,2.

Tehát itt is látod, hogy 2 megoldás lesz.

Ha megoldóképletbe írod, akkor az egyiket úgy kapod meg, ha a ± részen (+)-t írsz, a másikat pedig úgy, ha (-)-t.

2012. jan. 14. 14:31
 7/16 A kérdező kommentje:
A lényeg az lenne, hogy mindkettöt megoldóképlettel oldjam meg... de valahogy mindig rossz (és tört) megoldások jönnek ki..
2012. jan. 14. 14:45
 8/16 anonim ***** válasza:

Senki sem garantálja neked, hogy egész lesz, hiszen a megoldóképlet is törtes alakú...


A megoldóképlet az ax^2 + bx + c = 0 egyenlet esetén:

x=(-b±√(b^2-4ac))/2a


Tehát a te 5x^2 - 11x + 6 = 0 egyenletednél

a = 5, b = -11, c = 6

A megoldóképletbe beírva:

x=(11±√(11^2-4*5*6))/(2*5) = (11±√(1))/10 = (11±1)/10

egyik megoldás: x = (11-1)/10 = 1

másik megoldás: x = (11+1)/10 = 1,2


3x^2 + 9x - 14 = 0 esetén

a = 3, b = 9, c = -14

x=(-9±√(9^2+4*3*14))/(2*3) = (-9±√(249))/9 = ... innentől tiéd a feladat, de figyelj, mert √249 egy irracionális szám, és sajnos ez is benne van a pakliban...

2012. jan. 14. 14:55
 9/16 A kérdező kommentje:

Most ahogy leírtad már világosabb... Tudom is, hogy mit rontottam eddig el... én átvettem a 2-es kitevöket is amikor behelyettesítettem a megoldóképletbe...

Nélkülük már valahogy jobban megy, de valami még mindig hibádzik..


Ha megkérhetlek gyorsan letudnád vezetni a 2x^2 - 4x - 6 = 0 egyenletet?

Ezt próbálgattam megoldani és így látnám hol rontottam :)

2012. jan. 14. 15:12
 10/16 A kérdező kommentje:

Na jó majd valahogy megpróbálok rájönni mi volt a hiba.


Köszi a válaszokat, sokat segítettek azért :)

2012. jan. 14. 15:32
1 2