Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Valaki eltudná nekem mondani...

Valaki eltudná nekem mondani konyha nyelven hogy számítsak területet?

Figyelt kérdés
Úgyértem azt szeretném tudni hogyan tudnám logikusan megtanulni nem pedig bemagolni az összes test terület számítását.
2012. jan. 15. 11:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Négyzetet veszünk alapegységnek. Ez gondolom eddig tiszta.

A téglalap területe ebből úgy épül fel, hogy az egyik oldalra teszünk 'a' darab kis egységnyi négyzetet, a másik oldalra 'b' darabot. Ha a téglalap teljes területét kitöltjük ugyanilyen négyzetekkel, 'a' darab sor és 'b' darab oszlop (vagy 'b' darab sor és 'a' darab oszlop, az mindegy). Összesen a*b darab négyzeted lesz, és mivel a négyzet területe egységnyi, ezért a téglalap területe a*b.

Innentől minden próbálunk téglalapokra visszavezetni.


Paralelogramma:

Húzz be egy magasságot az egyik csúcsból a szemközti oldalra. A leeső területet (ami egy háromszög) vidd át a másik oldalra, és úgy illeszd oda, hogy egy téglalapot kapj. (Célszerű rajzolni, hogy jobban lásd.) Most van egy olyan téglalapod, aminek az egyik oldala a magasság, a másik oldala pedig a paralelogramma megfelelő oldala. Tehát a terület oldal szorozva a hozzá tartozó magassággal.


Trapéz:

Ha adott egy trapéz, akkor "másold le", hogy legyen két egyforma. A másodikat fordítsd "fejjel lefelé", így a két trapézod összeilleszthető az egyforma oldalaiknál. Az így létrejövő alakzat egy paralelogramma, aminek egyik párhuzamos oldalpárjának mindegyike az eredeti trapéz két alapjának összege. (Ehhez is célszerű rajzolni vagy ábrát keresni a neten.) Ha ezt a paralelogrammát nézed, akkor a területét úgy célszerű felírni, hogy az alap az a két trapéz eredeti párhuzamos oldalainak az összege legyen, a magasság pedig az ehhez tartozó magasság (ami egyébként az eredeti trapéznak is a magassága). A terület eszerint a hosszabbik és rövidebb trapézalap összegének és a magasságnak a szorzata. Azonban ez két trapéznak a területével egyezik meg, tehát egy trapéz területe ennek a fele.


Háromszög:

Hasonló trükkre lesz szükség, mint a trapéznál. Ugyanúgy vegyél 2 egyforma háromszöget, fordítsd az egyiket "fejjel lefelé", és illeszd össze őket az egyforma oldaluknál. Szintén egy paralelogrammád van. Ennek magassága a háromszög magassága, és az alapja a háromszög alapja. Tehát az így kapott paralelogramma területe alap szorozva az alaphoz tartozó magassággal. Azonban ez 2 egyforma háromszög területe, így ezt el kell felezni, hogy megkapjuk egy háromszög területét.

2012. jan. 15. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
azthiszem értem, köszi :)
2012. jan. 15. 14:30

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!