A kapcsolási rajzon megadott adatok alapján mik a hiányzó mennyiségek?


[link]


Magyarázatot is légyszi!


2012. jan. 16. 19:05
 1/1 bongolo ***** válasza:

1)

Ha 120V hatására 300 mA áram folyik, akkor az eredő ellenállás R = U/I = 120 V / 0,3 A = 400Ω

Soros kapcsolásnál az eredő ellenállás az ellenállások összege, R1+R2+R3=400, tehát R3=340 Ω

Az egyes feszültségeket szintén az Ohm törvényből lehet kiszámolni: R=U/I, vagyis U=I·R. Mindhárom ellenállásnál megvan az R, az áramerősség soros kapcsolásnál egyforma (0,3 A), csak ki kell szorozni, csináld meg.


2)

Ha R2-őn 80V feszültség esik, akkor szintén az Ohm törvénnyel számolható az áramerősség: I = U/R = 80 V / 40 Ω = 2 A.

A soros kapcsolás miatt mindenhol ugyanaz az áramerősség. (Ugye az tiszta, hogy a feszültségmérők nem számítanak be abba, hogy soros vagy párhuzamos a kapcsolás? Azokat egyszerűen el kell hagyni gondolatban. Az áramerősség-mérőt meg úgy kell tekinteni, mintha rövidzár lenne.)

Az áramerősségből valamint a teljes 120V feszültségből kiszámolható az eredő ellenállás (megint csak Ohm törvény): R=120 V / 2 A = 60 Ω. Ha R2 40Ω, akkor R1=20Ω (mert összeadódnak az ellenállások soros kapcsolásnál). Az U1 feszültséget meg mondjuk kiszámolhatod abból, hogy U1+U2 azonos kell legyen az áramforrás feszültségével (tanultátok ezt törvényként? Kirchhoff huroktörvény a neve.) Tehát U1=40V.

2012. jan. 17. 00:47