Kémia. Tömegszázalékos összetétel számítás és kristályosodás. Van 2 feladat amit sehogyan se sikerül megoldanom. Ha lehet, elmagyarázni is hogy miért? 1;Hány g vízben kell feloldani 10 g konyhasót, hogy 2 tömeg% legyen az oldat?


2; A tengervíz átlagosan 2.7 tömeg% kősót tartalmaz.Hány dm3(köbdm) tengervizet kell lepárologtatni, hogy 50 kg kősót kapjunk?(tengervíz sűrűsége=1.02 g/cm3(köbcm)


A másik kérdésem meg hogy hogyan kell kristályosodást csinálni?


2012. jan. 21. 19:35
 1/3 anonim ***** válasza:

1. 500 g

2. 1731.88 dm3 vizet

ezek az eredmények? ha igen, írd meg, és akkor elmagyarázom, mert nem vagyok biztos benne, és nem akarok hülyeséget írni.

2012. jan. 21. 20:12
 2/3 anonim ***** válasza:

1. Oldat = oldószer + oldott anyag

2%-os oldat azt jelenti, hogy x g oldatban 0,02x g az oldott anyag, és 0,98x g a víz.

Jelen esetben adott, hogy 0,02x = 10, ahonnan x = 500. Innen 0,98x értéke az 500 behelyettesítésével: 0,98*500= 490g víz.

Ellenőrzés:

490g vízben oldasz 10 g sót ---> 500g oldat

Tömegszázalék: 10/500 * 100% = 2%. Helyes az eredmény.


2. 50 kg konyhasónak kell 2,7%-nak lennie.

50/0,027 = 1851,85 kg-nak lesz 2,7%-a az 50 kg.

1851,85 kg oldatban 50 kg a kősó, tehát a maradék 1801,85 kg a víz, amit el kell párologtatni.

1,02 g/cm3 = 1,02 kg/dm3

1801,85/1,02 = 1815,54 dm3 víz


3. Házilag akarsz kristályosítani? Meleg vagy langyos vízbe szórj annyi sót, vagy cukrot, amennyit képes feloldani. Ezt onnan fogod látni, hogy kevergetés mellett már egy idő után nem fog több "por" oldódni, hanem ott marad az alján. Erről öntsd le a tisztáját egy külön edénybe/pohárba, hogy ne maradjanak kristályok az oldatban. Egy ceruzára (vagy a célnak megfelelő eszközre) köss egy kis madzagot/cérnát. A ceruzát fektesd a pohárra úgy, hogy a madzag belelógjon a vízbe, de lehetőleg a madzag ne érjen az aljáig. Tedd az egészet fűtőtestre, és pár napon belül szép kristályok lesznek megfigyelhetők a madzagon.

Persze nem muszáj madzag, ha csak simán hagyod a poharat, akkor a pohár oldalán lesznek kristályok.

2012. jan. 21. 20:51
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget!
2012. jan. 22. 09:57