Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Megnéznétek hogy jól csináltam...

Megnéznétek hogy jól csináltam ezt a matekfeladatot (párhuzamos szelők tétele)?

Figyelt kérdés

Feladat:

Egy háromszög oldalai 36, 25 és 29cm. A leghosszabb oldallal párhuzamos 24cm hosszú szakasz két részre osztja a háromszöget.

a) Mekkorák a keletkezett trapéz szárai?


Én így rajzoltam fel:

[link]


A tétel alapján így oldottam meg:

24/36 = y/(29-y)

696-24y=36y

y=11,6


24/36=x/(25-x)

600-24x=36x

x=10


Így a két szára 15 és 17,4cm lenne, de a megoldásban nem ez áll (8,33 és 9,66cm). :S

Tudnátok segíteni hol rontottam el?


2012. jan. 29. 15:48
 1/3 anonim ***** válasza:

24/36 = y/29

24/36 = x / 25


ha nagyon pontos akarnék lenni, akkor ez nem is a párhuzamos szelők, hanem a párhuzamos szelőszakaszok tétele.

ugyanis itt a szögön belüli szakaszok arányát hasonlítjuk össze a szögszárakon lévő szakaszok arányával.

ilyenkor a szögszáron mindig a szög csúcsától számítva írjuk fel az aránypárt, mert csak így lesznek hasonló háromszögek.


A párhuzamos szelők tétele pedig ezt mondaná:

(29-y) / y = (25-x) / x

de ebből nem lehet megoldani még a feladatot, hiszen csak x és y közti összefüggést kapnánk meg, a konkrét számértéket nem.

2012. jan. 29. 16:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A rajzod jó...viszont átláthatatlan.

Jelöld a d egyenes és a CB oldal metszetét E-vel és az AB oldallal való metszetét F-el. BC/CA=(29-y)/24 Innen megkapod az y-t. BA/CA=(25-x)/24. Innen kifejezed az x-et.


Kicsit rendezetlenül írtam, de remélem a lényeg látszik.

2012. jan. 29. 16:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Rendben, köszi.
2012. jan. 29. 17:21

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!