Kifog rajtam egy röhelyes valszám példa?


Kovács úr hazaérkezik, és látja, hogy nyitva a lakása ajtaja. Annak valószínűsége, hogy egy tetszőleges napon betörnek hozzá: 0,007%. Annak valószínűsége, hogy a bejárati ajtó nyitva áll egy betörés után: 70%. Annak valószínűsége, hogy az ajtó más okokból van nyitva: 0,05%. Mi a valószínűsége, hogy betörtek Kovács úrhoz, ha az ajtaja nyitva van?

Légyszi valaki írjon nekem magyarázatot, hogy értsem ,mire kell gondolnom, mert valahogy sok itt a körítés.

Előre is nagyon köszönöm!



2012. febr. 2. 17:23
 1/5 BKRS ***** válasza:

Annak az eselye, hogy az ajto nyitva all:

0,05 + 0,007*0,7 = 0,0549

Tehat annak az eselye, hogy betores miatt all nyitva:

0,007*0,7/0,0549 = 0,0892531876

2012. febr. 2. 17:43
 2/5 BKRS ***** válasza:

Ez itt viszonylag ertelmesen lirja, hogy mi tortenik:

[link]

2012. febr. 2. 17:43
 3/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm!
2012. febr. 2. 19:11
 4/5 anonim ***** válasza:

Vegyünk egy leegyszerűsített változatott:

A betörés valószínűsége egy tetszőleges napon: 6/24, annak a valószínűsége, hogy a bejárati ajtó nyitva áll a betörés után: 5/6, annak a valószínűsége, hogy az ajtó más okokból van nyitva: 2/24.


1. nap ... betörnek, ajtó nyitva

2. nap ... betörnek, ajtó nyitva

3. nap ... betörnek, ajtó nyitva

4. nap ... betörnek, ajtó nyitva

5. nap ... betörnek, ajtó nyitva

6. nap ... betörnek, ajtó zárva

7. nap ... semmi, ajtó zárva

8. nap ... semmi, ajtó zárva

9. nap ... semmi, ajtó zárva

10. nap ... semmi, ajtó zárva

11. nap ... semmi, ajtó zárva

12. nap ... semmi, ajtó zárva

13. nap ... semmi, ajtó zárva

14. nap ... semmi, ajtó zárva

15. nap ... semmi, ajtó zárva

16. nap ... semmi, ajtó zárva

17. nap ... semmi, ajtó zárva

18. nap ... semmi, ajtó zárva

19. nap ... semmi, ajtó zárva

20. nap ... semmi, ajtó zárva

21. nap ... semmi, ajtó zárva

22. nap ... semmi, ajtó zárva

23. nap ... más ok, ajtó nyitva

24. nap ... más ok, ajtó nyitva


Ebből minden számolás nélkül látjuk, hogy a megoldás: 5/7 = 0,714286, mert összesen 7 esetben lehet nyitva az ajtó és ebből 5 esetben a betörés miatt.


Most próbáljuk meg ezt kiszámolni BKRS módszerével:


2/24 + 6/24*5/6 = 0,083333 + 0,208333 = 0,291666


(6/24)*(5/6)/0,291666 = 0,714287


BKRS elnézte 0,007%-nál és a 0,05-nél a % jelet, ezért a számítását kicsit ki kell igazítani:


Annak az esélye, hogy az ajtó nyitva áll:


0,0005 + 0,00007*0,7 = 0,000549, illetve: 0,0549%


Tehát annak az esélye, hogy betörés miatt áll nyitva:


0,00007*0,7/0,000549 = 0,0892531876, illetve: 8,92531876%

2012. febr. 2. 22:23
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm. A "normálisabb" számok sokat segítettek. :)
2012. febr. 3. 14:32