Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Levezethető-e a lemniszkáta...

Levezethető-e a lemniszkáta trigonometriájában a koszinusz-tétel? A kiinduló paramétereket az alábbiakban adom meg.

Figyelt kérdés

Ahogy klasszikus trigonometrikus függvények periodikusak az ehhez tartozó cl(x) és sl(x) függvények is periodikusak , és a periódus nem Pi, hanem (saját jelölés) pil=2,62225... irracionális transzcendens szám. Ugyanúgy folytonosak, korlátosak,differenciálhatók és cl(0)=1, sl(0)=0, cl(-x)=cl(x), sl(-x)=-sl(x), sl(pil)=0, sl(pil/2)=1, cl(x)=sl(pil/2-x) stb. Mindannyian rendelkeznek addíciós törvénnyel:


sl(x+y)=(sl(x)cl(y)+sl(y)cl(x))/(1-sl(x)sl(y)cl(x)cl(y))


cl(x+y)=(cl(x)cl(y)-sl(y)sl(x))/(1+sl(x)sl(y)cl(x)cl(y))


Összekötő egyenletük cl(x)^2+sl(x)^2+cl(x)^2*sl(x)^2=1

Van egy Pitagorasz-tétel, ami így nézne ki: a^2*b^2+c^2*(a^2+b^2)=c^4, ahol a és b lenne a befogó és c az átfogó.

Ezekben a derékszögű háromszögekben érvényesül a hasonlóság és sl(alfa)=a/c=cl(beta), sl(beta)=b/c=cl(alfa) és a szögek összege itt is állandó:pil. Az általános háromszög szinusz-tétele is levezethető, sl(alfa)/sl(beta)=a/b stb. De mi lehet a koszinusz-tétel alakja és hogyan építkezhetünk tovább?


2012. febr. 13. 19:26
 1/4 A kérdező kommentje:
A derékszögű háromszög átfogóján a befogók vetületeinek algebrai összege nem adja ki a az átfogó hosszát. (Itt is kimondható egy befogó-tétel és egy magasság-tétel.) Részfeladatként be lehet látni, hogy ez a "hosszdefektus" ebben a speciális esetben a magasság négyzetének és az átfogónak a hányadosa. Például egyenlő szárú derékszögű háromszög esetén az átfogó gyök(gyök(2)+1), míg a befogó vetületei gyök(gyök(2)-1), és az a bizonyos "hosszdefektus" gyök(5*gyök(2)-7) mértékű. Sajnos az átfogóra kapott képlet nem lesz asszociatív...
2012. febr. 14. 14:27
 2/4 A kérdező kommentje:
Az előbbi háromszög befogója egység hosszú, átfogója gyök(gyök(2)+1)). Továbbá itt az elsőfajú hasonlóságról van szó.
2012. febr. 16. 07:13
 3/4 A kérdező kommentje:
Végül megszületett az eredmény. Létezik a koszinusz-tétel, de úgy veszem észre ez jelenleg senkit sem érdekel...
2012. febr. 22. 13:02
 4/4 bongolo ***** válasza:

Kicsit jobb a helyzet, engem érdekelt. Sosem hallottam még erről a lemniszkáta dologról, kicsit utánaolvastam, persze ennyiből sokra nem jutottam a kérdéseddel kapcsolatban, de legalább megtudtam, hogy van ilyen is ;) Sokat foglalkozni vele nem volt időm meg energiám... Néha benéztem ide a kérdéshez, hátha jött valami válasz... Örülök, hogy feltetted a kérdést, meg persze annak is, hogy megoldottad.

Esetleg nagyon röviden van még energiád a megoldásról valamit írni?

2012. febr. 27. 14:29
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!