Elmagyarázná nekem valaki, hogy van "EZ" a megoldás (MATEK SOKSZÖGES)?


Érdekelne ennek a feladatnak a megoldása.

Feladat:

Határozzuk meg az ábrán látható négyszögnek a hiányzó oldalait! (A feladathoz tartozó ábra a képen a bal oldali).


Ábra:

[link]


Azt kell még tudni, hogy mi a szögfüggvényeket nem vettük a megoldás viszont ezzel írja le, de van egy megjegyzés rész is, amelyben közli, hogy "a CD és AB oldalak meghosszabbításából keletkező speciális derékszögű háromszögből is kiszámíthatóak a keresett oldalak". Ezt beraktam a képre jobb oldalra. Nem bírok rájönni, hogy kell kiszámolni egyrészt a D1E és A1E oldalakat és ebből pedig a keresetteket. Itt is valami szögfüggvényes dolgok kellene tudni?

A segítséget és magyarázatot előre is köszönöm! ;)


2012. márc. 4. 15:21
 1/4 A kérdező kommentje:
Megjegyzem geogebrával 2 perc alatt kséz voltamv ele :D
2012. márc. 4. 15:23
 2/4 A kérdező kommentje:
Elfelejtettem beletenni, de látom a BCD derékszögű háromszöget, mely 8,37
2012. márc. 4. 15:30
 3/4 anonim ***** válasza:

Ha van egy olyan derékszögű háromszöged, aminek 30-60-90 fokosak a szögei, akkor szögfüggvények nélkül is megkaphatod az oldalait, ugyanis ez épp egy szabályos háromszög 'félbevágása'-ként kapható.


Azaz CE=√3*BC, BE=2*BC. (ha nem látod, akkor tükrözd a CE oldalra a BCE háromszöget és egy szabályos háromszöget fogsz kapni 2*BC=BE oldalhosszúsággal). Hasonlóan az ACE is 30-60-90 fokos háromszög.


Azaz sorrendbe téve az információkat:


CE=√3*BC megkapható

DE=CE-CD megkapható

AD=DE/2 megkapható

AE=√3*AD megkapható

BE=2*BC megkapható

BA=BE-AE is megkapható.


Valamennyi esetben a 30-60-90 fokos háromszög oldalai között fennálló összefüggéseket használtuk csak.

2012. márc. 4. 15:39
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönmö ezt nem is tudtam, de belevéstem az agyamba. Jó ha ilyeneket is tud az ember :D
2012. márc. 4. 15:45