gyökalatt (2+x) + gyökalatt x = 4/ gyökalatt (2+x)
2012. márc. 6. 21:28
 1/2 anonim ***** válasza:

Beszorzod az egyenlet mindkét oldalát gyök(2+x)-el. Egy kicsit rendezed és az utána kapott egyenlet mindkét oldalát négyzetre emeled. Ha helyesen dolgoztál x=2/3 eredményre kell, hogy jussál.


Sok sikert...

2012. márc. 6. 22:37
 2/2 bongolo ***** válasza:

√(2+x) + √x = 4/√(2+x)

Kikötés: x>0 (ekkor 2+x>0 is teljesül)


szorozzunk be ezzel: √(2+x) - √x

Mivel (a+b)(a-b) = a²-b², a bal oldal egyszerű lesz:

(2+x) - x = 4 - 4·√x/√(2+x)

2 = 4 - 4·√x/√(2+x)

4·√x/√(2+x) = 2

2√x = √(2+x)

Mindkét oldal pozitív, emeljük négyzetre:

4x = 2+x

3x = 2

x = 2/3

2012. márc. 6. 22:39