Egy sziget B pontjának a folyó túlsó partján lévő A pontjától való távolságát akarjuk meghatározni. A folyó innenső partján DC = 400 m távolságot mérünk fel úgy, hogy D pont AB egyenesbe essék. ADC szög=84,5fok, BCDszög=50fok, BCAszög=18fok35perc. Mekkora az AB távolság?
2012. márc. 25. 11:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Először is lerajzoljuk. Ha ez megvan, akkor:


BCD háromszög (szinusztétel):


a : b : c = sin α : sin ß : sin γ


BDC szög = ADC szög = 84,5°


CBD szög = 180° – 84,5° – 50° = 45,5°


BD/(sin 50°) = DC/(sin 45,5°) = CB/(sin 84,5°)


DC/(sin 45,5°) = 400/(sin 45,5°) = CB/(sin 84,5°)


400/(sin 45,5°) = CB/(sin 84,5°), ebből:


CB = 400/(sin 45,5°)*(sin 84,5°)


ABC háromszög (szinusztétel):


ABC szög = 180° – CBD szög = 180° – 45,5° = 134,5°


18°35' = 18° + 35/60 = 18° + 0,5833° = 18,5833°


CAB szög = 180° – (ABC szög + BCA szög) = 180° – (134,5° + 18,5833°) = 26,9167°


AB/(sin 18,5833°) = CB/(sin 26,9167°) = CA/(sin 134,5°)


AB/(sin 18,5833°) = CB/(sin 26,9167°), ebből:


AB = CB/(sin 26,9167°)*(sin 18,5833°)


Ha valami gondot okoz, szólj.

2012. márc. 25. 12:15
 2/2 A kérdező kommentje:
áhh köszönöm
2012. márc. 25. 12:35