Fizika 8. o. Tudnátok segíteni?


24 V feszültségű áramforrásra sorosan kapcsolunk egy 8 Ohm és egy 12 Ohm ellenállású fogyasztót.

Mekkora az eredő ellenállás és az egyes fogyasztók kivezetésein mérhető feszültség?


2012. márc. 25. 19:19
 1/4 anonim válasza:

R1 = 8Ω, U1 = 24·8/20 = 9,6 V

R2 = 12Ω, U2 = 24·12/20 = 14,4 V

2012. márc. 25. 20:15
 2/4 A kérdező kommentje:
köszii:)
2012. márc. 25. 21:09
 3/4 anonim válasza:

Az előző hozzászóló levezetése nem volt pontos.

A pontos levezetés:


U=24 V

R1=8 ohm

R2=12 ohm

Re=?

U1=?

U2=?


Re=R1+R2=8ohm+12ohm=20ohm

I=U/Re=24 V/20 ohm= 1,2 A

Soros kapcsolásnál: I=I1=I2 -> I1= 1,2 A I2= 1,2 A

R=U/I -> U1= R1*I1=8ohm*1,2 A = 9,6 V

U=U1+U2 -> U1=U-U2=24V-9,6A=14,4 V


Az eredő ellenállás 20 ohm, a 8 ohm ellenállású fogyasztó feszültsége 9,6 V, a 12 ohm ellenállásúé 14,4 V.

2012. márc. 25. 21:14
 4/4 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm a teljes körű levezetést!
2012. márc. 26. 11:37