Ezt hogy kell megoldani? (matek)


2 reszbol all,


mennyi az eves inflacio ha 1500 forint 20 ev mulva 150 000 forintnak felel meg?


az inflacio merteket ismerve, hany forint kell ahhoz, hogy 100 even keresztul havi (az elso evnek megfelelo) 2millio forintot tudjunk kolteni?



na valaki? :)


2012. márc. 26. 20:00
 1/1 vurugya béla ***** válasza:

Legyen az inflációnak megfelelő "szorzószám" x (szakkifejezéssel azt hiszem, ez a százalékráta).

1500*x^20=150000 ezt kell megoldani.

Osszunk 1500-zal, vonjunk 20-adik gyököt, és x= 1,2589254117941672104239541063958

Tehát 25,89% az infláció.


A második kérdés nem teljesen egyértelmű.

Az én értelmezésem szerint az előző kérdésbeli százalékkal kell számolni és minden évben nő a költött pénz látható mennyisége, de értéke ugyanannyi marad.

Így 2 000 000 + 2 000 000 * 1,2589 + 2 000 000 * 1,2589^2 + 2 000 000 * 1,2589^3 + ... + 2 000 000 * 1,2589^99

ennyi pénz kell, ezt a mértani sorozat összegképletével kell kiszámolni.

Itt a _ vonal alsó indexet jelöl:

S_100=2000000*(1,2589^100-1)/(1,2589-1)= 77242321877232361,361740634673496 Ennyi pénz kell, ha jól ütöttem a gépbe.

2012. márc. 30. 23:56