(2x+6) (x+2) + (x+3) (2x-1) = (3x+9) (x-2) ezt az egyenletet hogyan kell megcsinálni?

kérlek segítsetek!holnap nagy dolgozat,és sehogy sem jövök rá,nagyon fontos!

2012. ápr. 10. 18:35
 1/5 anonim ***** válasza:

(2x+6)(x+2)+(x+3)(2x-1)=(3x+9)(x-2)


Szerintem ki kell kötni az elején, hogy x nem = -3;+2


Felbontod a zárójeleket:

2x²+4x+6x+12+2x²-x+6x-3=3x²-6x+9x-18


Összevonsz:

4x²+15x+9=3x²+3x-18


Egy oldalra rendezed az egyenletet:

x²+12x+27=0


Másodfokú egyenlet megoldóképletével megoldod:

[-12+-√(144-108)]/2 = x₁ ; x₂

(-12+-√36)/2 = x₁ ; x₂

(-12+-6)/2 = x₁ ; x₂

-6+-3 = x₁ ; x₂

x₁ = -3

x₂ = -9


Kikötöttük, hogy -3 nem lehet, tehát a helyes megoldás -9

2012. ápr. 10. 19:00
 2/5 anonim ***** válasza:

Kikötni akkor kell, ha a NEVEZŐBEN 0 lenne, vagy a GYÖK ALATT negatív.


Itt nincs se osztás, se gyök, ezért NEM KELL SEMMIT kikötni.


x=-3 érvényes megoldás.

2012. ápr. 10. 19:10
 3/5 anonim ***** válasza:
Köszönöm a javítást.
2012. ápr. 10. 19:15
 4/5 anonim ***** válasza:

Itt van ellenőrzéssel is:

[link]

2012. ápr. 10. 19:23
 5/5 A kérdező kommentje:
huu puszi és zöldjel mindegyikőtöknek!
2012. ápr. 10. 19:48