Valaki segítene kiszámolni ezt a 3 ismeretlenes egyenletet? Tudom hogy be kell helyettesíteni de nem tudom milyen sorrendben.


2x+3y-4z=8

3x+y-2z=15

2x-3y+2z=14


2012. ápr. 22. 17:09
 1/6 anonim ***** válasza:

Akármilyen sorrendben csinálhatod. Meg kell próbálni megtalálni a legkönnyebb utat.


Mondjuk a másodikból könnyen kifejezhető az y


y=15+2z-3x

Ezt beírva a másik kettőbe


2x+3(15+2z-3x)-4z=8

2x-3(15+2z-3x)+2z=14


Kibontva a zárójeleket

2x+45+6z-9x-4z=8

2x-45-6z+9x+2z=14


Összevonva:

-7x+2z=-37

11x-4z=59


Már csak 2 ismeretlen van 2 egyenlettel.


Mondjuk ha az első egyenlet 2-szeresét vesszük:

-14x+4z=-74

11x-4z=59


Összeadva a két egyenletet:

-3x=-15

x=5


Innen már csak vissza kell számolni a másik kettő.

11x-4z=59

55-4z=59

z=-1


y=15+2z-3x

y=15-2-15=-2


Vagyis

x=5

y=-2

z=-1

2012. ápr. 22. 18:08
 2/6 anonim ***** válasza:

Egy másik (??) megoldás:

[link]

Egy "gépi" megoldást is ajánlok benne:

[link]

2012. ápr. 22. 18:35
 3/6 anonim ***** válasza:

Az utóbbi, GeoGebraTube linkkel kapcsolatban lenne egy személyes kérésem. A "Tovább a diákmunkalapra" gombra kattintva a böngészőben jelenik meg a fájl html változata.

Érthetetlen módon nálam ez napok óta nem működik. (Úgy néz ki, hogy elindul, de nem halad semmire.)

Nem tudom, hogy másnál működik-e?

Az én gépemen lett valami elállítva, vagy a GeoGebra 4.2 -es (béta) verzióban lett valami "elrontva".

Ha kipróbálnád és tájékoztatnál nagyon megköszönném!

2012. ápr. 22. 18:54
 4/6 A kérdező kommentje:
Nálam se működik de köszönöm a választ nagyon hasznos volt
2012. ápr. 22. 20:06
 5/6 anonim ***** válasza:

De a GeoGebra változat letölthető, és a GeoGebra könnyen telepíthető:

A 4.2 -es legújabb változata:

[link]

2012. ápr. 22. 20:12
 6/6 anonim ***** válasza:

Azóta ezt a linket sikerült rendbe-szedni.

Most már működik:

[link]

2012. ápr. 22. 23:44