Egy 10g tömegű puskagolyó 500m/s sebességgek, egy 10 kg tömegű homokzsákba fúródik, melynek következtében a homokzsák kilendül egyensúlyi helyzetáből. Mekkora lesz a közös sebesség?


9. osztályos fizika, de megfogott a kérdés.

Esetleg valaki tudja a választ? és egy rövid levezetést hozzá?

köszönöm



2012. ápr. 23. 17:13
 1/8 bongolo ***** válasza:

Teljesen rugalmatlan ütközés, vagyis csak az impulzusmegmaradással (lendületmegmaradás, ha úgy tanultátok) kell számolni.


Kezdtben csak a golyónak van impulzusa:

Kezdeti impulzus: m1·v1 = 0,01kg·500m/s = 5 kgm/s


A végén a kettő együtt mozog:

Végső impulzus: m2·v2 = (10 kg + 0,01kg)·v2


A két impulzus azonos:

10,01·v2 = 5

v2 = 5/10,01 = 0,4995 m/s

2012. ápr. 23. 18:37
 2/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen :)

Fizika szakos voltál vagy ez ennyire könnyű? :)

2012. ápr. 23. 19:26
 3/8 bongolo ***** válasza:
Matek szakos voltam. De ez tényleg nem nehéz, csak arra kell rájönni, hogy rugalmatlan ütközés történik, és olyankor nem kell számolni az energiamegmaradással, csak az impulzussal.
2012. ápr. 23. 19:38
 4/8 A kérdező kommentje:

Értelek. e jó neked hogy ennyire érted :)

Akkor még ebbe segíts:

egy testet 12 m magasra emelünk fel 1500J munka árán. Mekkora a test tömege? :)

2012. ápr. 23. 19:48
 5/8 bongolo ***** válasza:

Most nem adtak meg súrlódást, úgyhogy amennyi munkát befektettünk, annyival nőtt a test energiája. Ha felemeltük, akkor a helyzeti energiája nőtt, vagyis:


m·g·h = 1500 J


h = 12 m

g = 10 m/s² (valószínű ennyivel szoktatok számolni, nem 9,81-gyel)


A Joule az másképpen Nm, vagyis kg·m²/s² úgyhogy ha átosztunk, kg-ban jön ki a tömeg.


m = 1500/120 = 12,5 kg

2012. ápr. 23. 23:24
 6/8 A kérdező kommentje:

Bárcsak nekem lenne ilyen érzékem a matekhoz, de komolyan...

Ezt tanulni nem lehet, valaki vagy ezzel születi vagy szenved a kettesért mint én.. :D

Esküszöm utolsó... :

Egy 50 kg tömegű test 500 N erővel vízszintes irányba gyorsítunk 20 MP-n keresztül.

Mekkora a test sebességváltozása?

2012. ápr. 24. 12:47
 7/8 bongolo ***** válasza:

Először is az MP az ugye mp (másodperc) akart lenni?


Van a Newton II. törvénye:

F = m·a

Azért nem kell így név szerint is tudni, de magát a képletet kell tudni, mert nagyon gyakran jön elő.


A képlet azt jelenti, hogy a gyorsulás arányos az erővel. A gyorsulást ki tudjuk most számolni:

a = F/m = 500N/50kg = 10 m/s²


A másik dolog, amit szintén kell tudni (mert ez is gyakori):

v = v₀ + a·t

Vagyis hogy egy gyorsuló mozgásban a sebesség a gyorsulással és az idővel egyenes arányban nől. Most nálunk a v₀ kezdősebesség nem számít, csak a változás kell:


Δv = a·t

Δv = 10 m/s² · 20s = 200 m/s


---

Ez egyébként nem semmi sebesség, ha átszámolom km/h-ba, akkor 720 km/h jön ki. Olyan gyorsan ritkán megy szárazföldi jármű:

[link]

2012. ápr. 24. 13:15
 8/8 A kérdező kommentje:

Hát nagyon szépen köszönöm, ez nagyon nagy segítség volt. :)

Igen valóban nagy sebesség, de ha fizika tanárnak ez kell akkor megkapja :D

Mégegyszer köszönöm szépen mind a 3at.

2012. ápr. 24. 15:46