Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Leírnátok nekem Dobó esküjét?...

Leírnátok nekem Dobó esküjét? (SOS)

Figyelt kérdés
zóval nincs meg az egri csillgaom és hnapra az a házi leírni a füzetbe könyvem nincs meg, neten sem találom.. légyszí vki írja le!! :D köszi :)
2012. máj. 7. 16:52
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

Elektronikus könyvtárban érdemes keresni...

[link]


Nem tudom melyik rész kell, a linken ezt másoltam ide:


- Esküdjetek velem - mondotta Dobó.


A teremben mindenki a feszület felé nyújtotta a kezét.


- Esküszöm az egy élő Istenre...


- Esküszöm az egy élő Istenre - hangzott az ünnepi mormolás.


- ...hogy véremet és életemet a hazáért és királyért, az egri vár védelmére szentelem. Sem erő, sem fortély meg nem félemlít. Sem pénz, sem ígéret meg nem tántorít. A vár feladásáról sem szót nem ejtek, sem szót nem hallgatok. Magamat élve sem a váron belül, sem a váron kívül meg nem adom. A vár védelmében elejétől végéig alávetem akaratomat a nálamnál feljebb való parancsának. Isten engem úgy segéljen!


- Úgy segéljen! - zúgták egy hanggal.


- És most magam esküszöm - szólt Dobó, két ujját a feszületre emelve. - Esküszöm, hogy a vár és az ország védelmére fordítom minden erőmet, minden gondolatomat, minden csepp véremet. Esküszöm, hogy ott leszek minden veszedelemben veletek! Esküszöm, hogy a várat pogány kezére jutni nem engedem! Sem a várat, sem magamat élve meg nem adom! Föld úgy fogadja be testemet, ég a lelkemet! Az örök Isten taszítson el, ha eskümet meg nem tartanám!


Nem kételkedett azon senki. Lángolt mindenkinek az arca, mert tűz égett mindenkinek a szívében. A Dobó esküjére minden kard kivillant. Egy lélekkel kiáltották:


- Esküszünk! Esküszünk!

2012. máj. 7. 16:56
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!