Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Kombinatorika kérdés. Egy...

Martin255 kérdése:

Kombinatorika kérdés. Egy könyvkötőnek 12 különb. könyvet kell bekötnie piros, zöld v. barna kötésbe. Hányféleképpen lehetséges ez, ha minden színt legalább.1x felhasznál?

Figyelt kérdés

Szerintem 3ˇ12-6, az összesből kivontam a kedvezőtleneket, így ugye a kedvezőt kapom. Összes: 3ˇ12, és ugye a kedvezőtlen az, ha csak egyszínű (ami 3db) vagy ha csak P,Z ; P,B ; B,Z színűket tartalmaz. (ami szintén 3db).


Légyszi segítsetek, hogy ez így jó-e vagy sem? :)



2012. máj. 8. 14:06
 1/5 anonim ***** válasza:

Nem.


Összes eset: 3^12

Amikor csak 1 színt használ végig 3

De amikor két színt használ végig az már 2^12*3

(Mivel ugye ha 2 színt használ, akkor bármelyik könyvnél vagy az egyikkel vagy a másikkal színezi be és ezt mindegyik színpárosra megteheti, amiből 3 van, azaz (2^12)*3)


Viszont azzal, hogy levonjok azokat az eseteket, hogy csak kék és zölddel színezi be, azzal egyidjüleg levonjuk azt is, hogy csak kékkel és csak zölddel színezi be.


Így tehát a mind 1 színű eseteket 2-szer vonjuk le (zöld esetén, egyszer a zöld-kék esetben és egyszer a zöld-piros esetben is), tehát ezeket az eseteket egyszer hozzá kell adni, nem pedig levonni ez után, hisz a 2^12*3-mal kétszer levonjuk mindegyiket, mi pedig csak egyszer akartuk.


Tehát 3^12 - 3*(2^12) + 3

2012. máj. 8. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

12 könyv van.

A PZ az nem 1.

Hanem 2^12


Vagyis

3^12-3*2^12-3 a helyes válasz.

2012. máj. 8. 14:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Jó az előttem lévő válasza!

(emelt matekos vagyok:) )

2012. máj. 8. 14:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:

Te viszont elírtad (nem -3, hanem +3), vagy kell egy zárójel.


(Nyilván csak elírtad, de azért a félreértés elkerülése érdekében)

2012. máj. 8. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Igaza van az elsőnek +3 a vége.

Mert kétszer lettek levonva az egyszínűek.

2012. máj. 8. 14:28
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!