Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Rám írt vagy rámírt? Melyik a...

Rám írt vagy rámírt? Melyik a helyes?

Figyelt kérdés
2012. máj. 29. 16:34
 1/3 anonim válasza:
21%
Ha arra gondolsz, hogy valaki írt neked a facebook-on, vagy egy chat-szobában, egyik sem helyes. Ne haragudj, hogy kijavítalak, de az, hogy valaki rád ír, azt jelenti, hogy fog egy tollat, és a homlokodra firkant valami okosat. :) Ha tényleg érdekel, hogy hogyan beszélhetnél/írhatnál helyesen (ami dicsérendő), akkor ne használd ezt a kifejezést - mint ahogy olyan sem létezik, hogy "nagyon átjött", vagy "de viszont". :)
2012. máj. 29. 17:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
5%
Egyetértek az előzővel, amúgy rámírt.
2012. máj. 30. 08:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Gabesss válasza:
100%

Az előző válaszadóknak:

Egy hangalakhoz többféle jelentés is tartozhat.


Értelmező szótár szerint:


RÁÍR ige


1. tárgyas Ráír vmire: jelet, egy-két szót, rövidebb szöveget vminek a felületére, külső oldalára, lapjára ír, hogy ott látható legyen. Ráír az ajtóra egy számot. Ráírja a füzetre a nevét. Az üzenetet ráírta egy darab papírra. A lapra semmi sem volt ráírva.  Van egy … vastag könyve, amire ráírta a nevét. (Móricz Zsigmond)

2. tárgyatlan Ráír vkire: írásbeli felszólítást küld vkinek, írásban felszólít, utasít vkit. Vö ír (I. 4d). Ráír az adósaira.  Vas Gerebenre jóformán ráírtam volt, hogy küldjön pénzt. (Arany János)

3. tárgyas Jogot, vagyontárgyat vmely szóban forgó személyre ír (I. 6a) v. (ritka) ráírat (2). Ráírta a házat a feleségére.

4. (átvitt értelemben) Rá van írva (vkire, vmire): könnyen észrevehető, rögtön látszik, tükröződik rajta. Vö: ír (6b). Rá van írva az arcára; nincs a Ž homlokára ráírva.  Rá volt írva az orrára, a tokájára a dölyf: telik nekem, tehetem. (Hunyady Sándor)

ráírás; ráírható; ráíró; ráírt.

2016. nov. 19. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!