Mássalhangzó törvények?

Figyelt kérdés
Valaki le tudná nekem írni az összes mássalhangzó törvényt,alfajokkal és meghatározással? nagyon szépen köszönöm :)

2012. jún. 8. 21:35
 1/4 anonim ***** válasza:

Google jó barátod: [link]


A 2. találatra kattints, ott minden törvényre van példa. :)

2012. jún. 8. 22:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

Zöngésség szerinti részleges hasonulás:az egymás mellett álló msh.-k közül az egyik zöngésség tekintetében hasonlóvá válik a másikhoz (zöngésedés:bicikli, zöngétlenedés:fűzfa)

Képzés helye szerinti részleges hasonulás: az elöl álló "n" hang az utána álló "p", "b" hang hatására kiejtésben "m" hangá változik

Hasonulás:két msh. találkozásakor az egyik hasonul a másikhoz: -írásban jelölt teljes has.:a msh. az előtte vagy az utána álló msh.-val teljesen hasonul, ezt írásban is jelöljük (kenyér+vel=kenyérrel, szeret+felsz. mód-> szeressen)

-írásban jelöletlen teljes has.:ugyan az mint a jelöld, de ezt írásban nem jelöljük (nagyjából [naggyából])

Összeolvadás:az egymás mellett álló két msh. helyett egy harmadikat ejtünk (barátság [baráccság])

Msh. rövidülés:ha egy hosszú msh. találkozik egy másik msh.-val, akkor a hosszút röviden ejtjük (többség)

Msh. nyúlás: egy msh.-t hosszan ejtünk (kisebb)

Msh. kiesés:három különböző msh. közül a harmadik ejtésben kiesik (mindnyájan)

2012. jún. 8. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

1. igazad van, de én inkább leírtam :PP

2. voltam

2012. jún. 8. 22:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

Köszi!

Semmi gond!

Nekem sem túl régi ez az anyagrész (1 éve ismételtük át újra gimiben), de ha egyszer fent van Interneten, akkor csak simán utánakeres a kérdező a Google-ben, és rengeteg jó találat közül választhat, anélkül, hogy beírná ide a kérdést. :)

2012. jún. 8. 23:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!