FIZIKA! Valaki tud segíteni?


40 feladatot kell csinálnom csütörtökig, de nem lesz az összesre időm... Van olyan ember, aki nagyon unatkozik és tudna segíteni néhány feladatban? LEVEZETÉSSEL légyszi! Köszönöm!!!


1. Egy 600 menetes 10 cm2 keresztmetszetű tekercsben a mágneses indukció 0,2 s alatt egyenletesen növekszik zérusról 0,1 T-ra.

- Mennyi lesz a tekercs végein mérhető feszültség?

- Milyen eltérést tapasztalunk az indukált feszültségben, ha ugyanennyi idő alatt ismét zérusra csökken a mágneses indukció?

- Mekkora áram folyik a tekercsben, ha a végeit 20 ohmos ellenállással zárjuk, és a tekercsnek is van 12 ohm ellenállása?


2. Egy 0,4 H induktivitású tekercs áramát 0,5 s alatt egyenletesen 2 A-ról 10 A-re növeljük.

- Mekkora önindukciós feszültség keletkezik a tekercsben?

- Mennyi a tekercsben a mágneses energia változása?


3. Az önindukciós kísérletnél 7 H induktivitású tekercs 40 mA-es áramának kikapcsolásakor legalább 100 V önindukciós feszültség lépett fel.

- Mit mondhatunk az áram megszűnésének idejéről?

- Mennyi energia szabadult fel a tekercsből?

- Milyen relatív permeabilitású vasmagot tartalmazott a 700 menetes, 5 cm hosszú, 3 cm2 keresztmetszetű tekercs?


4. Egy 5 cm2 keresztmetszetű, 10 cm hosszúságú, 600 menetes tekercs (nincs ilyen jel a billen)r= 5000 relatív permeabilitású vasmagot tartalmaz. A tekercs 0,2 A-es árama 0,02 s alatt egyenletesen zérusra csökkent.

- Mekkora önindukciós feszültség keletkezett a tekercsben?

- Mennyi a tekercs induktivitása?

- Mennyi mágneses energiával rendelkezett a tekercs?


5. Mennyi a 230 V-os hálózati feszültség

- maximuma?

- periódusideje?

- frekvenciája?

- körfrekvenciája?


6. Mennyi a hálózati feszültség fázisszöge és pillanatnyi értéke a t1=0,005 s, t2=0,01 s, t3=0,015 s, t4=0,02 s időpontokban?


7. Mennyi a 230 V-os hálózatra készült 100 W-os izzó

- effektív áramerőssége?

- ellenállása?

- villamosenergia-felhasználása 15 perc alatt?


8. 230 V-os hálózatra kapcsolunk egy 1200 ohm kapacitív ellenállású kondenzátort.

- Mekkora effektív áramerősség folyik a vezetéken?

- Mennyi a kondenzátor villamosenergia-felhasználása 1 óra alatt?


9. Egy 230 V-os hálózati feszültségre kapcsolt villamos motor áramerőssége 1,5 A, teljesítménytényezője 0,8.

- Mennyi energiát használ fel a motor 30 perces üzemeltetés alatt?

- Mennyi munkát végez a motor, ha hatásfoka 75%?

- Mennyi a fázisszög a feszültség és az áramerősség között?

- Mennyi a motor eredő ellenállása (impedanicája)?


10. Egy 230 V-os hálózatra kapcsolt motor árama 65°-ot késik a feszültséghez képest. A motor 0,8-es hatásfokkal 10 perc alatt 240 kJ munkát végez. Mennyi a motor

- effektív teljesítménye?

- effektív áramerőssége?

- impedanciája?



Legalább párat oldjatok meg légyszi, mert nekem még itt maradt 13.. :D


2012. jún. 12. 19:00
 1/6 anonim válasza:
Csütörtökig meg tudod csinálni! Ott az éjszaka rá! Sok sikert vagy keresgélj a google.hu-n
2012. jún. 12. 19:02
 2/6 A kérdező kommentje:
Csak az a gond, hogy éjszaka nem nagyon érek rá, mert ma színházba megyünk, holnap későn végzek suliban, utána meg rohanok a fogorvoshoz....
2012. jún. 12. 19:09
 3/6 reptoid ***** válasza:

Mivel a görög-cseh meccs kezd átmenni birkózásba, ezért inkább segítek :D Ha esetleg valami elszámolnék, bocsi előre is.


1)

N=600, A=10*10^-4 m^2, deltaB(indukcióvált.)= 0,1T, delta t=0,2s

Uind=?

-Uind=N*(deltafí/delta t)

Mivel a deltafí(fluxusváltozás) = delta B*A ezért: Uind=N*(deltaB*A)/delta t az eredményt számold ki, azzal is gyakorolsz

-ha minden igaz előjelet vált

-a 2 ellenállás sorosan van kapcsolva egymással, így csak össze kell őket adni: Re=32 ohm. Re=U/I I=áramerősség


2) L=0,4H, delta t=0,5s, delta I=10-2=8A

-Uind=L*((delta I/delta t)

-mágneses energia W=0,5*L*I^2 Számold ki 10 és 2 amperrel is, majd vedd a különbségüket

2012. jún. 12. 19:19
 4/6 reptoid ***** válasza:

3) Uind=100V, L=7, delta I=40mA=40*10^-3A

delta t=?

-Uind=L*(delta I/delta t)

Behelyettesítesz, kiszámolod delta t-t. Láthatod, hogy a delta t-vel fordítottan arányos az Uind. Tudjuk, hogy Uind min 100V, tehát hogy ennyi, vagy ettől nagyobb legyen, akkor a delta t-nek a kiszámoltnak, vagy attól kisebbnek kell lennie.

-Mint az előző feladatban, W=0,5*L*I^2, mivel kikapcsoláskor 0 lesz az áramerősség, ezért csak a 40mA-rel számolsz, utána 0-t kivonni felesleges.

- L=mű0*műr*((N^2*A)/l) N=700, A=3*10^-4 m^2 l=0,05m

mű0-t megtalálod a fv táblában, de lehet a tk-ben is.


4) A=5*10^-4 m^2, l=0,1m, N=600, műr=5000

Ezekből az előző képlet alapján számolsz induktivitást (L).

- delta I=0,2A delta t=0,02s

Uind=L*(delta I/delta t)

- ez már megvolt az előbb

- megint W=0,5*L*I^2, elvileg itt is kellene a 2 I-vel számolni, de mivel az egyik 0, ezért elég csak az egyikkel.

2012. jún. 12. 19:32
 5/6 reptoid ***** válasza:
a váltóáramot rühellem, akinek lesz hozzá affinitása, majd megcsinálja őket :D
2012. jún. 12. 19:36
 6/6 A kérdező kommentje:
Húúúúúú, köszönöm!!!! :)
2012. jún. 12. 19:38