Matek feladatok, hogyan kell megoldani őket?


[link]


8 feladatról lenne szó. Sajnos lövésem sincs, hogy hogyan kellene megoldani őket.

Segítségeteket előre is nagyon köszönöm!



2012. jún. 23. 18:19
 1/10 anonim ***** válasza:

3-as a legkönnyebb.


Fel kell bontani az absz. érték jelet.


x>0 esetén abs(x)=x, vagyis


3x+4-2x=2

x=-2


De ez nem jó, mert feltettük, hogy x>0.


2. eset x<0

3x+4-2*(-x)=2

5x=-2

x=-0,4


Ez jó megoldás.


---------------


2-es.

Kikötés nem kell, a gyök alatt mindig pozitív szám áll.

Legyen x^2=a


a-gyök(a+1)-5=0

a-5=gyök(a+1) /négyzetre emelem mindkét oldalt


a^2-10a+25=a+1

a^2-11a+24=0


Másodfokú egyenlet megoldóképlete:

a1=8

a2=3


De nekünk x kell

a=x^2

Vagyis x=gyök(8) vagy x=-gyök(8)

illetve x=gyök(3) vagy x=-gyök(3)


Négyzetreemelésnél jöhetnek be hamis gyökök, mindet ellenőrizni kell. A két gyök(8)-as megoldás jó, a másik kettő hamis.

--------------

jobb 1-es:

kikötés: x>=1

gyök(x-1)+gyök(x)=gyök(x+1) /négyzetreemelés

x-1+2*gyök[x(x-1)]+x=x+1 /összevonás

x+2*gyök[x(x-1)]=2

2*gyök[x(x-1)]=2-x /megint négyzetre emelés

4*(x^2-x)=4-4x+x^2

4x^2-4x=4-4x+x^2

3x^2=4

x^2=4/3


Innen x=gyök(4/3) vagy x=-gyök(4/3)


De a kikötés miatt csak az első jó. (kb 1,1547)


-----------------


jobb 2:

a^k-t kiemelem


a^k(a-2a^2+a^3)/[a^k(1-a)] /egyszerűsítés

Innen látszik, hogy a kikötés a nem 1.


(a-2a^2+a^3)/(1-a)


Innentől nem tudom, mit kéne csinálni ,mert nem beszélek németül.


------------


Jobb 4:

Át kell írni azonos alapra, pl log_2-re mindet.

log_a b =log_c b /log_c a


Vagyis

log_gyök(2) x =log_2 x / (log_2 gyök(2) )=2*log_2 x

log_2 gyök(2)=1/2


log_2gyök(2) x =log_2 x / (log_2 2gyök(2) )=2/3*log_2 x


2*gyök(2)=2^(3/2) ezért

log_2 2gyök(2)=3/2


log_4 x=log_2 x / (log_2 4)=1/2*log_2 x


Vagyis

2*2/3*1/2*[log_2 x]^4=54

2/3*[log_2 x]^4=54

[log_2 x]^4=81


4. gyököt vonva

[log_2 x]=3 (vagy -3, de a log nem lehet negatív)

x=8


-----------


Egyelőre ennyivel tudok hozzájárulni.

2012. jún. 23. 19:12
 2/10 anonim ***** válasza:

Csak nem a bécsi egyetem?


1. bal:


Átrendezve:


4x^3-3x-1<=0


Ha a bal oldalt polinomosszuk x-1 -el, akkor az eredmény:


(x+0,5)(x+0,5)


Tehát eredeti egyenletünk a


(x-1)(x+0,5)(x+0,5)<=0


alakot ölti.


Látható, hogy az


x=1 és x=-0,5 helyek zérushelyek, melyeket megenged még az egyenlőség, tehát a megoldás:


x<=1


Jobb 3:


a sin(3x) -et átírjuk 3sin(x)-(4sin(x))^2 alakba.


Az egyenletet sin(x)-el osztva másodfokú egyenletet kapunk, ami azt hiszem, biztosan menni fog, van rá képlet.


A többi példát megoldotta az előző válaszoló.

2012. jún. 23. 19:41
 3/10 A kérdező kommentje:
Nagyon köszönöm a segítségeteket! :)
2012. jún. 23. 19:51
 4/10 anonim ***** válasza:

Egy javítás:

Mikor a sin(3x)-et átírod, 4 nincs a négyzeten, tehát:


sin(3x)=3sin(x)-4(sin(x))^2


A 4.bal, még nem lett megoldva:


A negatív kitevőjű tényezőket a nevezőbe írjuk:


(7^x)/(5^x)-3/(3^x)=0


A hatványazonosságot felhasználva:


((7/5)^x)-3/(3^x)=0


Ebből:


(21/5)^x=3.


Logaritmizálva:


x=lg3/lg(21/5)~0,766.


Bécsi egyetem amúgy?

2012. jún. 23. 20:00
 5/10 A kérdező kommentje:

Ne haragudj, nem vettem észre a kérdést! Nem a bécsi egyetem, hanem a konstanzi.


Találtam még néhány feladatot, amit nem értek. Nagyon megköszönném, ha segítenétek megoldani őket. Az egyenletek nem tartoznak az erősségeim közé, pedig most ezzel lesz tele a felvételi...:(


[link] >> itt vannak a feladatok. Ha nem jó a link, akkor kérlek jelezzétek.

Nagyon köszi! :)

2012. jún. 23. 20:46
 6/10 anonim ***** válasza:

A link jó. Az egyik megoldása -középiskolás módon- itt:

[link]

Más módon itt:

[link]

A változók x, y, z helyett x1, x2, x3. Az együtthatókat beírva kiadja a megoldást.

2012. jún. 23. 22:17
 7/10 anonim ***** válasza:

Bocs!

Az első linkem vége lemaradt:

[link]

2012. jún. 23. 22:19
 8/10 anonim ***** válasza:

A sima másodfokúak (1a;1b;1c) gondolom mennek, kezdjük a 2-es példákkal:


2a. megoldása:


-2x^4+7x^2+4=0


Két megoldást mutatok be:


I.módszer:

Ha a kitevők párosak és egyik osztható a másikkal maradéktalanul, akkor egy célszerű helyettesítés bizonyára eredményre vezet.


esetünkben 4/2=2.

Helyettesítsünk, legyen:


t:=x^2


Ezt visszaírva eredeti egyenletünkbe:


-2t^2+7t+4=0


Tehát tiszta másodfokú egyenletre redukáltuk vissza az eredeti negyedfokút.


Ennek gyökei:


t1=4 és t2=-1/2


Most térjünk vissza a helyettesítéshez:


t1 esetén: x^2=4


Ebből x1=-2 és x2=2.


t2 esetén: x^2=-0,5.


A valós számok halmazán habár nincs megoldás, a komplex számok halmazán van, mégpedig:


x3=(gyök2/2)*i és x4=-(gyök2/2)*i


Tehát az eredeti egyenletnek négy megoldása van:


x1=-2

x2=2

x3=(gyök2/2)*i

x4=-(gyök2/2)*i


Nem meglepő, hiszen minden egyenletnek annyi megoldása van, amennyi a legmagasabb kitevője az ismeretlennek.


II. módszer.


Már az első ránézésre szembetűnő lehet, hogy egyenletünk polinomosztható x-2 vel, osszunk tehát:


(-2x^4+7x^2+4):(x-2)=-2x^3-4x^2-x-2=-(2x^3+4x^2+x+2)

-(-2x^4+4x^3)

-------------

-4x^3+7x^2+4

-(-4x^3+8x^2)

--------

-x^2+4

-(-x^2+2x)

---------

-2x+4

-(-2x+4)

-----

0


A maradék 0, tehát nem tévedtünk, így egyenletünk alakja:


-(x-2)(2x^3+4x^2+x+2)=0


A szorzat második tényezőjének x+2 vel való osztása után nyerjük a


-(x-2)(x+2)(2x^2+1)=0


alakot, melyből a megoldások leolvashatók:


x1=2; x2=-2; x3=(gyök2/2)*i; x4=-(gyök2/2)*i


Látható, hogy ez a második módszer egyszerűbb, amennyiben könnyen rájövünk, hogy hogyan lehet szorzattá alakítani.

2012. jún. 24. 14:03
 9/10 anonim ***** válasza:

2b. megoldása:


Itt már nem tudjuk alkalmazni az előző feladatban ismertetett I. módszert, hiszen tiszta harmadfokú egyenlettel van dolgunk:


-3x^3+4x^2+x+6=0


Az egyenlet alapvetően 3 féle módszerrel oldható meg:


I. módszer: Cardano-formulával: Nehézsége és hosszadalmassága miatt nem ismertetem (hacsak külön ez nem érdekel).


II. módszer: Nevezetes azonosság felhasználásával: Mivel a III. módszert egyszerűbbnek találom, ennek ismertetését is hanyagolom.


III. módszer:


Vegyük észre, hogy egyenletünk ismét osztható x-2 vel, az eredmény:


-3x^2-2x-3=-(3x^2+2x+3)


Tehát az egyenlet alakja:


-(3x^2+2x+3)(x-2)=0


Szorzat csak akkor 0, ha valamelyik tényezője 0, tehát 2 esetet vizsgálunk:


1. eset:


3x^2+2x+3=0


Valós megoldása nincs, a komplex gyökök:


x1=-(1/3)+(2/3)gyök2*i

x2=-(1/3)-(2/3)gyök2*i


Nem csoda, hiszen a komplex gyökök mindíg párosával lépnek fel, és egymásnak konjugáltjai, amint az látható.


2. eset:


x-2=0


Tehát:


x3=2


Összesítve a megoldásokat:


x1=-(1/3)+(2/3)gyök2*i

x2=-(1/3)-(2/3)gyök2*i

x3=2 (egy valós gyök)

2012. jún. 24. 14:20
 10/10 anonim ***** válasza:

2c megoldása:


2x^5-5x^4+5x^2-2x=0


Már első ránézésre látható, hogy ezt x-el kell osztani:


2x^4-5x^3+5x-2=0


Azonnal látható, hogy x=2 megoldása az egyenletnek.


Próbálkozzunk most x=1, és x=-1 el!


Mindkettő megoldása!


Ennek ismeretében a szorzatalak:


(x-2)(x+1)(x-1)*ß=0.


Ahol ß=Ax+B, a szorzat negyedik tényezője.

Kis próbálgatással könnyen belátható, hogy:


ß=2x-1


Tehát az egyenlet:


(x-2)(x+1)(x-1)(2x-1)=0.



alakú, amiből a négy gyök:


x1=2

x2=-1

x3=1

x4=1/2

2012. jún. 24. 14:34