Matematikai sorozatot számolnátok?


igy van ez a sorozat amit nem tudok kiszámolni(számtani sorozat)



a1+a2+a3=12

a3+a4+a5=30

----------------

mennyi a sorozatok számjegyei(azaz a1 a2 a3 a4 a5 a6=?)


a számok alsó indexen vannak



2012. jún. 25. 14:46
 1/4 anonim ***** válasza:

-.-

ugye a(n) = a(n-1)+x, ez a számtani sorozat definíciója.

Akkor fel lehet írni 2 ismeretlenes 2 egyenletet (a1-et a-nak írom az egyszerűség kedvéért):

a+a+x+a+2x=12

a+2x+a+3x+a+4x=30

azaz 3a+3x=12 és 3a+9x=30

2012. jún. 25. 14:53
 2/4 anonim ***** válasza:
Mivel a1 és a3 számtani közepe a2, ezért 3*a2=12 és mivel a3 és a5 számtani közepe a4, ezért 3*a4=30. Ezekből kiszámolod a2 és a4-et, a kettő számtani közepe lesz a3, a többit meg már könnyű.
2012. jún. 25. 14:56
 3/4 anonim ***** válasza:
34%

a1 + a1 + d + a1 + 2d = 12

a1 + 2d + a1 + 3d + a1 + 4d = 30


(1) 3a1 + 3d=12

(2) 3a1 + 9d=30


(1) 3(a1+d)=12 /:3

(1) a1+d=4

(1) a1=4-d

(2) 3*(4-d) + 9d=30

(2) 12-3d + 9d =30

(2) 12+6d=30

(2) 6d=18

(2) d=3

(1) a1=4-d

(1) a1=4-3=1


Ellenőrzés, ha a1=1 és d=3:

a1 + a1+d + a1+2d =12

1 + 4 + 7 = 12

12= 12


a1=1

a2=4

a3=7

a4=10

a5=13

2012. jún. 25. 14:58
 4/4 A kérdező kommentje:
koszi
2012. jún. 25. 17:16