Hogy írjuk helyesen?

Figyelt kérdés

parlagfű-mentesítési felhívás

parlagfű mentesítési felhívás

parlagfűmentesítési felhívás



2012. júl. 2. 20:00
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
a,)
2012. júl. 2. 20:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 anonim ***** válasza:
0%
c
2012. júl. 2. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/11 anonim ***** válasza:
Azért az első, mert a kifejezés nyolc szótagból áll, és többszörösen összetett szó. (Hatig egybeírjuk, héttől kezdődően kötőjelezünk - ha viszont csak sima összetételről van szó, lényegtelen a szótagszám.)
2012. júl. 2. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 anonim ***** válasza:
0%

Itt csak sima összetettségről van szó

parlagfű+mentesítési. A felhívás már nem a szóösszetétel része


c.

2012. júl. 2. 22:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/11 anonim ***** válasza:
szer is C
2012. júl. 3. 01:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
A parlagfű már önmagában összetett szó! Így ha hozzákapcsolod a „mentesítési”-t, többszörösen összetett szót kapsz.
2012. júl. 3. 09:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:

Szerintem a parlagfűmentesítés egy szó lenne, csakhogy nem a parlagfüvet mentesítjük, hanem a területet.

Területmentesítés, területmentesítési...


A parlagfű-mentesítési felhívás írásmódjában nem vagyok biztos, mert ez már 8 szótag.

Én az a-ra tippelek.

Ezzel egy időben felraktam a kérdést egy helyesírással foglalkozó oldalra. Ha megérkezik a válasz, akkor itt közzéteszem.

2012. júl. 3. 09:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:
Egész biztos, hogy az első a jó írásmód.
2012. júl. 3. 10:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 anonim ***** válasza:
100%

"Itt a válasz a kérdésre:"


Hogyan kell írni a parlagfű-mentesítési felhívást?

Szeretnék kérni hozzá szabályt is.


A “parlagfű-mentesítési felhívás” minőségjelzős szószerkezet, ezért különírandó (107/a szabálypont). A “parlagfű-mentesítési” kötőjellel írandó, ugyanis három szóból áll az összetétel, és a hat szótagot meghaladja (138-as szabálypont).

[link]

2012. júl. 3. 23:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/11 torrent.neked válasza:

09:45!

"Szerintem a parlagfűmentesítés egy szó lenne, csakhogy nem a parlagfüvet mentesítjük, hanem a területet."


Azt is beláttad időközben, hogy ebben a mondatban téves irányba is elmentél, vagy erről még különmeggyőzzelek? :-)


(Ugyanis egybeírás-különírés szempontjából mindegy, hogy jelöletlen tárgyas összetételről vagy jelentéssűrítő összetételről van-e szó. Tehát amit írtál, abból csupán a "csakhogy" hibás. :-)

2013. jan. 2. 09:46
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!