Lehet hülyén fog hangzani a feladat de remélem tudtok segíteni.


A téglatest éleinek aránya 3:4:6. Ha az éleeket rendre 2m rel 3m-rel és 4m.rel növeljük akkor térfogata 10456m^3 - rel nő.Mekkorák az élek?


akkor ameddig eljutottam: a=3x+2

b=4x+3

c=6x+4

Behelyettesítek : V=abc ebbe behelyetesítek és ennyi lene vki remélem tud segíteni.



2012. júl. 14. 11:10
 1/5 anonim ***** válasza:

Legyen egységnyi hossz X. Ekkor ugye az oldalak hossza 3x, 4x és 6x. A térfogat az ugye 3x*4x*6x=72x^3

A megnövelt élek után a test élei (3x+2), (4x+3) és (6x+4), a megnövelt test térfogata pedig:

(3x+2)*(4x+3)*(6x+4)=72x^3+10456


Felbontod a zárójeleket, és egy harmadfokú egyenleted marad, amire megkapod x-et. Ezután már csak behelyettesítesz a 3x, 4x és 6x-be, így megkapva az élek hosszát.

2012. júl. 14. 11:20
 2/5 A kérdező kommentje:
az az , hogy nem tudok hogy bontsam a zárójelet fel
2012. júl. 14. 11:43
 3/5 A kérdező kommentje:

hát ez jön ki felbontás után.De nem 100% hogy jó.


(12x^2+9x+8x+6)*(24x^2+16x+18x+12)

2012. júl. 14. 11:49
 4/5 anonim ***** válasza:

(3x+2)*(4x+3)*(6x+4)=72x^3+10456

Ez tehát az egyenlet. Ilyenkor elkezded mondjuk úgy, hogy a bal oldali két zárójeles részt összeszorzod, majd csak ezután szorzol be a jobb oldalival, így:

(12x^2+9x+8x+6)*(6x+4)=72x^3+10456

72x^3+54x^2+48x^2+36x+48x^2+36x+32x+24=72x^3+10456


És amilyen szerencséd van, kiesik a 72x^3 tag, tehát az egyenlet már csak másodfokú, az pedigm egoldható a képlettel.

2012. júl. 14. 12:05
 5/5 A kérdező kommentje:
Koszi igy mar menni fog
2012. júl. 14. 12:24