Mértani sorozatokból valaki segítsen?!


A

a1+a2=15

a3+a4=60


a1=?

q=?


B,

a1+a2+a3+=57

a1-a3=15


a1=?

q=?

fontos lenne


2012. aug. 13. 21:49
 1/3 anonim ***** válasza:

A)

1) a1=5 és q=2

2) a1=-1 és q=-15

B)

1) a1=64 és q=-7/8

2) a1=27 és q=2/3

2012. aug. 13. 22:12
 2/3 anonim ***** válasza:

Én így tudtam kiszámolni:

[link]

Biztos lehet ügyesebben is.

2012. aug. 14. 00:13
 3/3 anonim ***** válasza:

Egy másik megoldás


Az 'A' feladat


m1 + m2 = 15

m3 + m4 = 60


Kiemelés után

m1(1 + q) = 15

m3(1 + q) = 60


a másodikat elosztva az elsővel

m3/m1 = 4

q² = 4

és

q = ±2


Az

m1(1 + q) = 15

egyenletből ha

q = 2

m1 = 5

és

q = -2

m1 = -15


*********************************

A 'B' feladat


m1 + m2 + m3 = 57

m1 - m3 = 15


A két egyenletet összeadva

2*m1 + m2 = 72

kivonva

m2 + 2*m3 = 42


Kiemelés után

m1(2 + q) = 72

m2(1 + 2q) = 42


A másodikat elosztva az elsővel

(m2/m1)(1 + 2q)/(2 + q) = 7/12

q(1 + 2q)/(2 + q) = 7/12

12q(1 + 2q) = 7(2 + q)

Műveletvégzés, rendezés után a

0 = 24q² + 5q - 14

másodfokú egyenlet adódik.

A gyökök

q1 = 2/3

q2 = -7/8


A

m1(2 + q) = 72

egyenletből

m11 = 27

m12 = 64


DeeDee

**********

2012. aug. 14. 15:04