Mekkora területű részekre bontja a 20 cm sugarú kört egy 24 cm hosszúságú húrja?

Levezetés is kéne, mert maga a megoldás megvan, csak annak menetére nem jöttem rá. Köszönöm!

2012. aug. 20. 15:42
 1/4 anonim ***** válasza:
100%

Először számoljuk ki a kör területét: T(kör)=r^2*pí=20^2*pí=400*pí=1256,636 cm^2


Ha ez megvan, rajzoljunk egy vázlatot. Mivel nem tudok képet küldeni, ezért leírom, hogyan kell elkészíteni ehhez a vázlatot:


Rajzolj egy kört, majd húzz be egy húrt rajta (lehetőleg ne az átmérő legyen), erről tudjuk, hogy 24 cm. Ha ez megvan, a húr két végpontját kössük össze az origóval. Ezek a sugarak lesznek, amiknek a hossza 20 cm. A húr és a két sugár a körön belül egy egyenlő szárú háromszöget alkot. Nekünk most a középponti szögre van szükségünk, amit a három oldal ismeretében a koszinusztétellel ki is tudunk számolni:


Koszinusztétel: c^2=a^2+b^2-2*a*b*cos(gamma), ahol gamma az a és b oldal által bezárt szög, így:

24^2=20^2+20^2-2*20*20*cos(gamma)

576=800-800*cos(gamma)

-224=-800*cos(gamma)

0,28=cos(gamma), amiből

gamma=73,74°, vagy 286,26, de mivel mi most a kisebbik szelet területével foglalkozunk, ezért gamma=73,74°.


A rajzon látjuk, hogy (ha a húrt nem vesszük figyelembe) a két sugár a körívvel egy körcikket alkot, aminek a területe: r^2*pí*(alfa)/360°, ahol alfa a középponti szög, így T(körcikk)=20^2*pí*73,74°/360°=81,933*pí=257,4 cm^2.


Most vizsgáljuk meg, hogy a körcikk milyen síkidomokból áll! A sugarak és a húr egy egyenlő szárú háromszöget alkotnak, a húr a körívvel pedig a körszeletet, tehát a körszelet területét megkapjuk, ha kivonjuk a körcikk területéből az egyenlő szárú háromszög területét, ami az a*b*sin(gamma)/2 képlettel kiszámolható, ahol gamma az a és b oldal által bezárt szög (esetünkben a két sugár, ezért a=b=20). Tehát:


T(háromszög)=20*20*sin(73,74°)/2=192cm^2


A kisebbik körszelet területe: T(körszelet1)=T(körcikk)-T(háromszög)=257,4-192=65,4 cm^2


A nagyobbik körszelet területét megkapjuk, ha a kör területéből kivonjuk a kisebbik körszelet területét: T(körszelet2)=T(kör)-T(körszelet1)=1256,636-65,4=1191,236 cm^2


Tehát a húr egy 65,4 cm^2 és egy 1191,236 cm^2 területű részre osztja.


Remélem, hogy érthető voltam :)

2012. aug. 20. 17:36
 2/4 anonim ***** válasza:
80%

Nem biztos, hogy a kérdező érti az első ( különben tökéletes!!) válaszát, ha még nem tanulta a koszinusz-tételt. Nem is szükséges a megoldáshoz, mivel egyenlő-szárú a háromszög.

Ezért csináltam másik megoldást is:

[link]

2012. aug. 20. 19:02
 3/4 anonim ***** válasza:
Igen, ez a gondolatmenet is helyes, bár én valahogy mindig elfelejtem, hogy fel lehet bontani két derékszögű háromszögre :) De meg kell jegyeznem, hogy ennél a megoldásnál az a buktató, hogy a középponti szöghöz a félszöget meg kell szorozni 2-vel, vagy már alapból be kell írni az egyenletbe (esetünkben sin(alfa/2)=3/5, így kiküszöbölhető, hogy elfelejtsünk szorozni).
2012. aug. 21. 00:35
 4/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen mindkét megoldást!

Értettem az elsőt is, csak még nem tanultuk a koszinusztételt, így azt nem használhattam.

2012. aug. 24. 09:19