Hogyan oldjam meg ezt? Másodfokú visszavezethető magasabb egyenletek.

x^4-2x^3-3<vagy=0
2012. aug. 21. 16:32
 1/10 anonim ***** válasza:
48%
A második tag biztos nem négyzeten van?
2012. aug. 21. 17:21
 2/10 anonim ***** válasza:
27%
Igen ez így meglehetősen gyanús feladat. Biztos, hogy ezt kell megoldanod, nem pedig ezt? x^4-2x^2-3 <= 0
2012. aug. 21. 17:36
 3/10 anonim ***** válasza:
48%
Első vagyok. Ezt is meg tudom oldani, de nem középiskolás anyag, az biztos. Kérdező, hová kell ez? Polinomosztás tanultál?
2012. aug. 21. 17:42
 4/10 A kérdező kommentje:
ez biztos ez a 10.es tankönyvből írtam ki
2012. aug. 21. 19:04
 5/10 anonim ***** válasza:
Sokszínű matek, 81.o, 4/b?
2012. aug. 21. 20:23
 6/10 anonim ***** válasza:
41%

Lehetséges könyvbéli elírás is.


Egyébként többféle módon megoldható ez az egyenlet is, most írok egy eljárást, amellyel te is meg tudod határozni:


Először keressük meg a zérushelyeket, azaz az


x^4-2x^3-3=0


egyenlet gyökeit keressük.


Néhány próbálgatás után azonnal látszik, hogy a -1 biztosan megoldása az egyenletnek.


Most készítsünk egy közelítő ábrát a függvényről, úgy, hogy értéktáblázatot készítünk, tehát vesszük az x értékeket pl. -3 tól +3 ig, majd kiszámítjuk a hozzá tartozó y értékeket:


x=-3 -->y=132

x=-2 -->y=29

x=-1 -->y=0

x=0 -->y=-3

x=1 -->y=-4

x=2 -->y=-3

x=3 -->y=24


Látható, hogy az x=2 és x=3 között egy hirtelen ugrás van, mivel a kettő között előjelet váltott a függvényérték, a második x gyököt a 2 és 3 között kell keresnünk.


Továbbá mivel ez egy egyszerű hatványfüggvény (nincs benne se szakadás, se semmi), ezért kijelenthetjük, hogy az értéktáblázatunk alapján csak két zérushely lesz.


Feladatunk most a második zérushely megkeresése:


Alakítsuk egyenletünket kiemeléssel "szebb" formába:


x^3(x-2)=3


A bal oldalt vizsgáljuk, olyan alkalmas x értéket kell keresnünk, mely mellett 3 az eredmény.


Mivel megállapítottuk, hogy x 2 és 3 között lesz, ezért elsőként legyen ezeknek a számtani közepe(2,5): Azaz a különbségüket felezzük. (Az eljárás neve húrmódszer)


Ha x=2,5 akkor a bal oldal? 7,81


Mivel függvényünk az [2;3] intervallumban szigorúan monoton növő, ezért x értékét csökkenteni kell, hogy az y érték kisebbedjék:

Ismét felezzük a különbséget, tehát most:


x=2,25 így: 2,848


Látható, hogy most x-et növelnünk kell, legyen:


x=2,26 ekkor: 3,001 Ez már 3 tizedesjegyig pontos eredmény.


Pontosíthatunk még:


x=2,259 --> 2,9857

x=2,2595 --> 2,9935

.

.

.

x=2,2599 --> 2,9997.

Ez már négy tizedesjegyig pontos, most megelégszünk ezzel.


Az értéktáblázatból és annak alapján készített garfikonunkból megállapítható, hogy az x értékeknek -1 és 2,2599 között kell lenniük.


Tehát az eredeti egyenlőtlenségünk megoldáshalmaza:


M={x€R|-1<=x<=2,2599}


Megjegyzés: A második gyök pontos értéke egy másik módszerrel meghatározva: köbgyök(2)+1

2012. aug. 21. 22:34
 7/10 anonim ***** válasza:

6.: A húrmódszert és a hozzá hasonló közelítéses dolgokat csak egyetemen tanítják, középiskolában még matematika tagozaton se szokták!

Az x=-1 -hez így lehet könnyen eljutni:

x^4-2x^3-3 = (x^4-1) - 2x^3 - 2 = (x^4-1)-2(x^3+1) =

((x^2)^2-1^2)-2((x+1)(x^2-x+1))=

(x+1)(x-1)(x^2+1)-(x+1)(2x^2-2x+2) =

(x+1)((x-1)(x^2+1)-(2x^2-2x+2))=

(x+1)(x^3-x^2+x-1-2x^2+2x-2)=

(x+1)(x^3-3x^2+3x-3)=0.

Nem kell tehát az utolsó sorig eljutni, hogy lássuk az x = -1 -et megoldásként. A második zárójelben lévőt azonban tényleg csak felsőfokú matematikai ismeretekkel szorzattá bontani.

2012. aug. 22. 13:54
 8/10 anonim ***** válasza:
100%

Az előző válaszoló gyönyörűen szorzattá alakította a polinomunkat, most pedig tegyünk említést egy kicsit a szorzat második tényezőjéről.


Világos mindenki számára, ha a második tényező nulla, azaz:


x^3-3x^2+3x-3=0


akkor is megkapható a második gyök, mégpedig a pontos érték - amit az előzőekben közelítve meghatároztunk:


Próbáljuk a bal oldalt teljes köbbé alakítani!


Ismeretes az


(a-b)^3=a^3-3ba^2+3ab^2-b^3


algebrai azonosság.

Ha ezzel összevetjük egyenletünk bal oldalát, akkor könnyen belátható hogy:


a=x és b=1.


Igen ám, de mi van a -b^3 -ös tagunkkal? Ez ugyanis csak -1 lenne.

Ahhoz, hogy összességében -3 adódjék, utólagosan még 2-t ki kell vonnunk.


Így teljes köbbé alakítás után kapjuk hogy:


(x-1)^3-2=0


Átrendezve:


(x-1)^3=2


Amiből:


x-1=köbgyök(2) és a pontos gyök:


x=köbgyök(2)+1


Ehhez viszont elegendőek a középiskolás ismeretek.

2012. aug. 22. 15:42
 9/10 anonim ***** válasza:
A 7. vagyok. Igen, ez így nagyon jó!!
2012. aug. 27. 11:56
 10/10 anonim ***** válasza:
Az utolsó vagyok. Megnéztem viszont a feladatot a könyvben, és kiderült, hogy valóban vagy sajtóhiba volt, vagy a kérdés feltevője nézte meg rosszul, ugyanis ott x^4-2x^2-3<vagy=0 szerepel.
2012. aug. 27. 12:04