Aki ezt megoldja, az egy isten. Szerintem nincs megolsáda, valaki vélemény? :S

Figyelt kérdés
aki ezt megoldja, az egy isten. szerintem nincs megolsáda, valaki vélemény ? :S15 fős társaság ül egy kerek asztalnál, és mindenki azt állítja hogy mindkét szomszédja hazudós. Azt is tudjuk hogy a hazudósok mindig hazudnak, az igazmondók mindig igazat mondanak. Társaság minden tagja tudjamind2 szomszédjáról hogy igazmondó vagy hazudós. Legalább hány igazmondó ül az asztalnál?

#logika #nincs megoldása
2012. szept. 4. 22:04
 1/8 anonim ***** válasza:
0 igazmondó
2012. szept. 4. 22:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Szerintem se lehet megoldása.

Hazug az mindig 2 igaz mellett ül, mert ugye azt hazudja,hogy azok hazugok.

Igazmondónak meg mindig 2 hazug között kell ülnie, hogy igazat mondhasson.

Mivel 15 en vannak egy helyen hibádzik a minta.

2012. szept. 4. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:

Ha azt mondom, hogy mindkét szomszédom hazudós, akkor annak nem az az ellenkezője, hogy mindekettő igazmondó.

Hanem az, hogy mindkettő igazmondó VAGY az egyik igazmondó, a másik hazudós.


Igazmondók mindkét szomszédja hazudós ez stimm.

15 hely van: 7 igazmondó le tud ülni, hogy ne legyenek egymás mellett.


Ekkor lesz 2 hazudós, akinek egyik szomszédja I, másik H.

Ha ő azt mondja, hogy MINDKÉT szomszédom H, akkor hazudok, mert nem mindkettő, hanem csak az egyik.

2012. szept. 4. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:

...ihhihhihhihhihh...


a hármaspontoknál kell elképzelni, hogy összekötjük a gyűrűt.


Legalább 5 igazmondó van. Ennél kevesebb nem lehet.


Több lehet:


...hihihihihihihih...


tehát lehet akár 7 igazmondó is


A szabályok:


h <-- i --> h


i <-- hh --> i


ih --> ?

? <-- hi


Vagyis élőszóban:


Igazmondó előtt is, után is hazug kell hogy jöjjön

h <-- i --> h


Két egymás mellett ülő hazug-páros előtt is, után is igazmondó kell hogy jöjjön:

i <-- hh --> i


Igazmondó és hazug páros után jöhet akár igaz is, hazug is

ih --> ?


Ugyanez fordított irányba nézve:

? <-- hi


A szabályok alapján lerajzolhatjuk a 15-tagú ,,gyűrűt'' úgy, hogy ,,mohó'' módon megpróbálunk minél több igazat írni:


...hihihih(i)hihihih...

ezt úgy kell elképzelni, hogy felül középen levő igaznál (zárójel jelöli) kezdtem el felírni a gyűrűt, és úgy haladtam, amig be nem zárult:


...i...

...hih...

...ihihi...

.

.

.

...hihihih(i)hihihih...


ebből látszik, hogy lehet akár 7 igaz is. Hogy több lehet-e abban nem vagyok egész biztos, szerintem nem, de nem vagyok biztos benne, hogy tényleg nem-e. ,,Szerencsére'' a feladat nem erre kérdez rá, hanem arra, hogy LEGALÁBB hányan kell lenniük.


Szóval most meg próbáljuk meg úgy felírni a gyűrűt, hogy próbáljunk ,,fösvények'' lenni, és MINÉL KEVESEBB igazat felírni:


...(i)hhihhihhihhihh...


ezt most úgy kell elképzelni, hogy a legelső (zárójellel jelzett) igaznál kezdtem a felírást:


...i...

...ih...

...ihh...

...ihhi...

...ihhih...

...ihhihh...

...ihhihhi...

...ihhihhih...

...ihhihhihh...

...ihhihhihhi...

...ihhihhihhih...

...ihhihhihhihh...


megvan a 15-ös gyűrű

a szabályoknak megfelel

5 igaz van

Ennél kevesebb nem lehet, mert a szabályok szerint 2-nél nagyobb ,,hazug-rés'' nem lehet az igazak közt

2012. szept. 5. 01:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Az utolsó ábrából egy ihh-lánchármast kihagytam, de ez remélem nem zavaró.


Helyesen:


...i...

...ih...

...ihh...

...ihhi...

...ihhih...

...ihhihh...

...ihhihhi...

...ihhihhih...

...ihhihhihh...

...ihhihhihhi...

...ihhihhihhih...

...ihhihhihhihh...

...ihhihhihhihhi...

...ihhihhihhihhih...

...ihhihhihhihhihh...

2012. szept. 5. 01:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Tehát legalább 5 igaz van (válasz), és (valószínűleg) legfeljebb 7. Lehetnek köztes esetek is, tehát lehet olyan helyzet is (többféleképp is), amikor 6 igaz van:


...ihihhihhihhihih...


Szóval lehet 5, 6, 7 igaz. Kevesebb nem, és több sem. Most már biztos vagyok benne, hogy több sem lehet. Ha ugyanis lehetne 8 igaz, akkor legalább két igaznak egymás mellett kéne ülnie (egy 15-ös gyűrűben nem helyezhető el úgy 8 igaz, hogy ne kerüljön kettő egymás mellé, próbáljunk csak felváltva rakosgatni). Azonban mivel a szabályok szerint két igaz nem ülhet egymás mellet, ezért lehetetlen, hogy 8 (vagy több) igaz legyen jelen az asztaltársaságban.


Hasonló módon bizonyítható az is, hogy 5-nél kevesebb igaz sem lehet. Pl. lehetetlen , hogy csak 4 igaz legyen. Ugyanis a szabályok szerint az igazak közt nem lehet két hazugnál nagyobb ,lyuk'. egy tizenötös gyűrűbe rakosgassuk az igazakat úgy, hogy rendre kihagyunk köztük két helyet (a köztük ülő hazugok számára). Kénytelenek leszünk legalább ötöt rakni, négy nem elég, mert akkor a gyűrű ,,szétszakadna'' (vagyis ki kéne hagyni két hazugnál nagyobb lyukakat is az igazak között, azt pedig a szabályok nem engedik meg).


A szabályokat egyébként élőszóban valahogy így lehetne még tömörebben összefoglalni:


I)

Két igaz nem ülhet egymás mellet, kell köztük legyen legalább egy hazugból álló ,,résnek''


II)

Két igaz közt lehet két hazugból álló ,,rés'' is, de nagyobb nem, vagyis három hazug már nem ülhet két igaz között.

2012. szept. 5. 02:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
(három vagy több hazug egyáltalán nem jöhet egymás után)
2012. szept. 5. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

A füzetbe lerajzolok egy nagy kört (a kerekasztal), és a kerekasztal köré lerajzolok 15 kis köröcskét (ezek az emberek). A köröcskék legyenek egyelőre üresek (még nem tudjuk, ki az igazmondó, ki hazug).


Most elkezdünk kísérletezni. Mivel biztos, hogy van igazmondó (mindenki nem lehet hazug), ezért az egyik köröcskébe belerakok egy pipát (igazmondás jele). Innen a pipától kiindulva elkezdek egymás után a köcsöcskékbe pipákat és iksz-eket rajzolni (pipa: igazmondó, iksz: hazug). Az a lényeg, hogy a szabályok be legyenek tartva: két pipás köröcske közt legalább egy, de legfeljebb kettő iksz-es köröcskének kell lennie.


Lehet ezzel kísérletezni, de a legfontosabb az alábbi két kísérlet:


1)

próbáljunk minél több pipát ,,kiosztani'' a köröcskék közt


2)

próbáljunk minél kevesebb pipát ,,kiosztani'' a köröcskék közt


Az 1) kísérlet azt jelenti, hogy minden egyes pipa után csak egy iksz-et teszek, sose kettőt.


A 2) kísérlet azt jelenti, hogy minden egyes pipa után a lehető legtöbb iksz-es kört lépem meg, vagyis kettő ikszes kört teszek minden egyes pipa után (utána viszont újra pipa jön).


Így megkapom a lehető legtöbb és lehető legkevesebb pipát selsorakoztató esetet:


leglább 5 pipának kell lennie (különben a gyűrű ,,szétszakad'', túl nagy rések lesznek benne),


és legfeljebb csak 7 pipa lehet, több nem (különben a gyűrű ,,befullad'', kerülnek egymáshoz igazmondók közvetlen szomszédságba is, ami tilos)


A feladat arra kérdezett rá, LEGALÁBB hámy igazmondó van: hát legalább öt.

2012. szept. 5. 02:40
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!