Koordináta-geometria matekházi! Valaki segítene?


Írjuk fel annak az egyenesnek az egyenletét, amelyik érinti az (x+2)^2+(y-5)^2=25 egyenletű kört, és

a, párhuzamos a 2x-5y=-7 egyenletű egyenessel;

b, merőleges a 2x-5y=-7 egyenletű egyenesre.

Hány megoldás van?


2012. szept. 10. 16:46
 1/3 anonim ***** válasza:
Mondd el hogyan fogtál hozzá, hol akadtál el, és akkor segítek.
2012. szept. 10. 17:32
 2/3 A kérdező kommentje:
Neki sem tudtam állni, mert nem tudom hogy induljak el. Gondolkodtam azon is, hogy esetleg a kör középpontját kéne kiszámolnom, vagy behelyettesítem a kör egyenletébe az egyenes egyenletét,vagy egyenletrendszerként megoldani, de nem tudom :( nem tudom, hogyan induljak el.
2012. szept. 10. 17:46
 3/3 dq ***** válasza:

végtelen sok egyenesed van, célszerű paraméterrel felírni őket.

például: az m=2/5 meredekségű, y tengelyt x0-ban metsző egyeneseket így írod fel:


y = 2/5x + x0


ez az x0 változtatásával ( ami paraméter, egy "mozgatható konstans" ) megadja az összes 2/5 meredekségű egyenest.


A körrel való metszéspontját így írod fel, az y helyére y-t helyettesítesz:


(x+2)^2+((2/5x+p-5)^2=25


ezt az egyenletet megoldva megkapod a kör és az egyenes metszéspontjának x koordinátáját.


valami ilyesmi lesz:


(1+4/25)x^2+(4+4/5x0)x+(4+x0^2+25-10x0-25)=0


(1+4/25)x^2+(4/5x0)x+(x0^2-10x0+4)=0


ha el nem számoltam


Neked olyan x0 paraméter kell, hogy a fenti egyenletnek pontosan egy darab x megoldása legyen.


tudod, hogy a diszkrimináns b^2-4ac = 0 esetén van egy megoldás.


(16/25x0^2)-4(29/25)(x0^2-10x0+4)=0 esetén jó az x0 paramétered.


most x0 = 29/5 +- sqrt(29), de valószínűleg valahol el lett számolva, ami nem baj ha amúgy is neked kell megoldanod.


A b-nek az a analógiájára már mennie kell.

2012. szept. 14. 20:12