Egy téglatest élei a=9 cm, b=13cm és c=11 cm. Mekkorák a hozzá hasonló téglatest élei, ha a térfogata 34 749 köbcenti (nem tudok felső indexet csinálni, bocsánat)?


2012. szept. 11. 19:15
 1/4 anonim ***** válasza:

Legyen a másik téglatest élei A, B és C.


Hasonlók tehát:

A/a = B/b = C/c = T/t (T = 34749, azaz a másik téglatest térfogata, t pedig az eredeti téglatest, ami ugye 9*13*11).


T/t = 27

2012. szept. 11. 19:21
 2/4 anonim ***** válasza:

A felső indexet ^-pal jelöljük általában. Ha több karaktert is akarsz odarakni, akkor illik őket zárójelbe tenni. Az alsó indexet pedig _-sal jelöljük. (a_1 = 12^(24) cm^3)


A nagyobbik téglatest térfogata az eredeti térfogatának

V/(a*b*c)-szerese, így az éleinek hossza az eredeti téglatest éleinek

gyök[3](V/(a*b*c)) = gyök[3](27) = 3-szorosa.

Így a nagyobbik téglatest élei 3*a = 27 cm, 3*b = 39 cm és 3*c = 33 cm hosszúak.


(A köbgyökre ez nem tudom mennyire elfogadott jelölés, a másik kettő elég általános, az n-edik gyökre a TeX-ben az \sqrt[n]{valami} parancs használatos. Onnét vettem át. Amúgy leggyakrabban azt írják helyette, hogy (valami)^(1/3).)

2012. szept. 11. 19:26
 3/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2012. szept. 11. 19:27
 4/4 anonim ***** válasza:
Igen...harmadikgyök(T/t), így már helyes (a sajátomhoz).
2012. szept. 11. 19:29