Aki ért a fizikához tudna segíteni nekem?


1)Egy acélrugónak 25 N erőnél 3750 mI a rugalmas energiája. Mekkora a rugalmas energiája 5 N erőnél?

2)Mennyire kell összenyomni egy 500N/m rugóállandójú rugót, hogy 2,5J legyen a rugalmas energiája?

a levezetés is kellene, előre is köszönöm aki tud segíteni!



2012. szept. 29. 09:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Az összenyomás vagy széthúzás mértéke l [m], a rugóállandó vagy direkció D [N/m], az összenyomott vagy éppen széthúzott rugó F [N] erőt fejt ki, rugalmas energiája E [J]. E között a négy mennyiség között az alábbi összefüggések állnak fenn:


E = D*l*l/2

F = D*l

2012. szept. 29. 10:18
 2/2 anonim ***** válasza:

A rugalmas energia E = D*x^2/2, ahol x a rugó megnyúlása/összenyomása és a rugóra kifejtett F erő x = F/D összenyomódást/megnyúlást okoz a rugóban.


1) E(25 N) = D*x1^2/2 = D*(F1/D)^2/2 = F1^2/D/2

E(5 N) = F2^2/D/2

E(25 N)/E(5 N) = (F1^2/D/2)/(F2^2/D/2) = F1^2/F2^2

F1, F2 és E(25 N) pedig ismert, ebből

E(5 N) = F2^2/F1^2*E(25 N) = (5 N)^2/(25 N)^2*3750 mI = 150 mI.


(Hány joule az az mI?)


2)

E = D*x^2/2

Innét

x = gyök(E/D) = gyök((2,5 J)/(500 N/m)) kb. 7,07 cm.

2012. szept. 29. 10:23