Fizika! Tudnátok segíteni?


Sajnos nem értem ezt a fizika feladatot. :( Ha valaki érti az legyen szíves leírni, hogy hogyan kell megoldani. Nagyon szépen köszönöm előre is a segítséget! :)


0,8 kg tömegű álló golyóba 1,2 kg tömegű 4 m/s sebességű golyó ütközik rugalmatlanul. Mekkora az ütközés utáni sebesség?


2012. okt. 1. 16:40
 1/2 bongolo ***** válasza:

Rugalmatlan ütközés azt jelenti, hogy deformálódnak a golyók, egybeolvadnak és úgy mennek tovább, ha nincs súrlódás. Amikor két autó ütközik, az is ilyesmi, a deformáció az, hogy széttörik mindkettő. (Csak olyankor van súrlódás is, ezért gyorsan meg is áll a két "összeragadt" autó. Ha jégen ütköznének, mennének együtt egy darabig.)


Rugalmatlan ütközéskor az energiamegmaradással nem lehet számolni, mert nem marad meg az energia, hanem jó része a deformációra fordítódik. Viszont az impulzus (lendületnek nevezitek?) megmarad, abból lehet számolni.


A lendületek kezdetben:

I1 = m1·v1 = 0 (mert áll az első golyó)

I2 = m2·v2 = 1,2kg·4m/s = 4,8 kgm/s


Ütközés után a közös lendület ugyanekkora kell legyen:

I3 = I1 + I2 = 4,8 kgm/s

I3 = m3·v3 = (m1+m2)·v3 = (0,8kg+1,2kg)·v3 = 2kg·v3

4,8 kgm/s = 2kg·v3

v3 = 2,4 m/s

2012. okt. 1. 17:08
 2/2 A kérdező kommentje:
igen mi lendületnek nevezzük :) nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2012. okt. 1. 17:18