Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Hogyan kell megoldani ezeket...

Hogyan kell megoldani ezeket a kémia feladatokat? (5db)

Figyelt kérdés

Halvány lila gőzöm sincs.....de komolyan!


1. Nevezd el az alábbi vegyületeket!

(itt konstitúciós képletek vannak, de gondolom nem az összegképletére kíváncsi, hanem egy névre ---de azt meg honnan derítsem ki??)

Pl. C12H26


2. Rajzold le az alábbi vegyületek kons. képletét, és állapítsd meg az összegképletüket!


a. 2,3-dimetilpentán

b. 2,2,3-trimetilbután

c. 3-etil-2-metilpentán

d. ciklopentán

e. metilciklopentán

f. 3-metil-4-propilheptán


3. Rajzold el és nevezd el a C7H16 összegképletű alkánok kons.képleteit!


4. Miért alkotnak homológ sort a normális láncú alkánok? (na, ez valószínűleg benne van a könyvben, majd megnézem)


5. Hány szénatomos annak az alkánnak a molekulája, melynek moláris tömege 254 g/mol?



Szóval... tudom, hogy ez sok feladat, és nem azt várom, hogy megcsináljátok helyettem, mert akkor ennyi erővel fogom magam és lemásolom vmelyik o.társamról!.... de tényleg még szikra sincs a fejemben, hogy hogyan kellene hozzálátni ezekhez :S Ha már rávezettek, vagy valami hasonlót megoldotok, és annak a mintájára én is megtudom csinálni a saját feladatomat, azt nagyon megköszönném!!! Órán úgyis ellenőrizzük, szóval tényleg nem a végeredmény érdekel.


Előre is köszönöm!

15/L



2012. okt. 2. 21:15
 1/2 anonim ***** válasza:

1. mondjuk onnan tudod, hogy megtanultad az alkánok nevezéktanát? ez a C12H26 kismillió variáció lehet, lehet dekán két metilcsoportall, vagy egy etillel, de lehet nonán egy izopropillal... így nem lehet elnevezni


2. hát itt elég nehéz lesz konstitúciós képletet rajzolni... de elmondom hogy kell

- mindig kezd a végéről. pentán? akkor rajolj fel 5 C-atomot

- 2,3-dimetil? akkor a 2. és 3. szénatomra rakj 1 metilcsoportot (gyk. CH3)

- hidrogénezd fel

- kész!

- ugyanígy a töbit


3. ua. itt nem lehet rajoulni


4. valószínűleg igen


5. alkánok általános összegképlete: C(n)H(2n+2)

M(H) = 1 g/mol

C(H) = 12 g/mol


12n + 2n + 2 = 254

14n + 2 = 254

14n = 252

n = 18


behelyettesítve az általánosba C18H38

2012. okt. 2. 22:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:

Hát... minden feladatot megoldottál, de hogy ettől én nem lettem okosabb, az is biztos!

Azért köszönöm szépen.

2012. okt. 3. 18:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!