Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Egri Csillagok házi dolgozat...

Egri Csillagok házi dolgozat néhány feladata?

Figyelt kérdés

Sziasztok. Már elég régen régen olvastam el az Egri Csillagokat, és a

tanárom részletekre megy a házi dolgozat feladatai kapcsán. Ezért van

néhány feladat, melyekre nem tudom a pontos választ.


1. amit nem értek:


Kire illik a leírás, és mi a szerepe a regényben?


'Széles arcú magas ember. Se szakálla, se bajusza, de még szemöldöke

sincsen. És vörös, mint a cékla. Csak a két szeme bogara fekete.'



'Telet arcú, barna férfi volt. Hosszú, tömött fekete bajusza mind a két

arcához hozzá volt lapulva a sisak nyomásától, s a bajusza egyik szárnya

felért a szemöldökéig, a másik lelógott a nyakáig.'


2. Amit nem értek:

Milyen a török hadsereg összetétele? Feladatuk alapján próbáld csoportokba sorolni a felvonuló hadat!


3. amit nem értek:

Keress példákat Gergely jellemzésére a regényből a következő szempontok szerint:


Az író megnevezi a tulajdonságait:


Beszélteti hősét:


cselekedteti hősét:


más szereplő beszél róla:



2012. okt. 7. 17:27
 1/2 anonim válasza:
100%

Szia!


A válaszok:


1. amit nem értek:


Kire illik a leírás, és mi a szerepe a regényben?


'Széles arcú magas ember. Se szakálla, se bajusza, de még szemöldöke

sincsen. És vörös, mint a cékla. Csak a két szeme bogara fekete.'


Válasz: Gábor pap, azért nincsen szakálla, szemöldöke, mert a törökök forró vízzel kínozták, hogy adja elő a temploma kincseit. (I. rész, 3. fejezet)


'Telet arcú, barna férfi volt. Hosszú, tömött fekete bajusza mind a két

arcához hozzá volt lapulva a sisak nyomásától, s a bajusza egyik szárnya

felért a szemöldökéig, a másik lelógott a nyakáig.'


A válasz: Török Bálint (I. rész, 17. fejezet)


2. Amit nem értek:

Milyen a török hadsereg összetétele? Feladatuk alapján próbáld csoportokba sorolni a felvonuló hadat!


A válasz:

Gurebák - Mindig ezek mennek elöl, nem tiszta törökök, arabok, perzsák, egyiptomiak

Ulufedzsik - Zsoldos katonák, tábori rendőrök. A hadipénztár mellett is ezek járnak.

Szilidárok – Zsoldosok

Szpáhik

Tatárok

Nisandzsi bég – A szultán nevében ő írja alá a hivatalos papírokat

Defterdár – A török pénzügyminiszter

Káziaszker – Főhadbíró

Csaznegírek – A főtálalók és egyéb ételfogók követték

Az udvari testőrség csapata

Az udvari vadászok

A császári ménes

Kapudzsik – A szultán házőrzői

A janicsár aga

Jaja basik – Janicsártisztek

A szultán fiai

A szultán


(II. rész. 4. fejezet)


3. amit nem értek:

Keress példákat Gergely jellemzésére a regényből a következő szempontok szerint:


Az író megnevezi a tulajdonságait:

„A Gergőnek nevezett, soványka, barna fiú háttal fordul.” (I. rész, 1. fejezet)

„A másik egy alig tizenhat éves, hosszú hajú úrifiú.” (II. rész. 1. fejezet)

„Annál inkább változott a fiú. A nyolc év csaknem férfivá érlelte. De csak termetben. Az arca az a határozatlan se szép, se csúnya valami, amilyen a tizenöt esztendős fiúké szokott lenni. Csak az arca színe maradt meg, az a pirosasbarna, gyönge szín. A vállig érő, hullámos haj az akkori idők férfidivatja volt.” (II. rész, 1. fejezet)

„Fiatal, vékony képű, barna ember, csaknem cigányosan barna. Nyílt szemeiből vidám eszesség sugárzik. A bajusza pörge. Kerek kis, puha szakáll köríti az állát. A haja vállig omló.” (IV. rész. 1. fejezet)

Beszélteti hősét:

„Ki vagyok én? Senki. Sem apám, sem anyám, sem egy kis házikóm. Törökék igaz, hogy úgy neveltek, mintha saját fiuk volnék, de annyira sohase voltam fiuk, hogy ekkora kérésre mertem volna nyitni a számat. És éppen most, mikor az ő fészkük is fel van dúlva!” (III. rész, 4. fejezet)


más szereplő beszél róla:

„- Ebből jeles ember lesz - mondotta Török Bálint, a Gergely fejét megsimogatva. - Olyan az esze, mint a tűz. Csak a karja gyönge még.” (II. rész, 9. fejezet)

„- Gergely a várnak az esze. Az ő elméjét nem szabad elvonni a vár védelmétől egy percre se.” (V. rész, 10. fejezet)



További infók itt: www.olvasonaplopo.blogspot.com


remélem tudtam segíteni...

2012. okt. 8. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm a választ, segített, de már sajnos készen vagyok a házi dolgozattal, és le is adtam már, hasonló válaszokat írtam. Hasznos volt amúgy a válaszod, most így utólag is ;)
2012. okt. 9. 14:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!