8. -os fizika házi, ki segítene? ^^


A kovács az m1=100g-os T1=800°C-os frissen elkészített vaspatkót egy 3 liter T2=25°C-os vizet tartalmazó edénybe dobja. Teljesen elszigetelt, zárt rendszert feltételezve számítsd ki a patkó-víz rendszer közös hőmérsékletét!

Adott: víz fajhője: 4180 J/kgK, vas fajhője: 450 J/kgK!


2012. okt. 13. 18:54
 1/1 bongolo ***** válasza:

vas:

m1 = 0,1 kg

T1 = 800 °C

c1 = 450 J/kgK


víz:

m2 = 3 kg

T2 = 25 °C

c2 = 4180 J/kgK


A közös hőmérsékelt: T=?


A vas hőmérsékletének csökkenése: ΔT1 = T1−T

A víz hőmérsékletének emelkedése: ΔT2 = T−T2


A vas által leadott hő: Q1 = c1·m1·ΔT1

A víz által felvett hő: Q1 = c2·m2·ΔT2

Ez a két hő egyforma:


c1·m1·ΔT1 = c2·m2·ΔT2


Most már csak be kell helyettesíteni és megoldani az egyenletet. Egyedül a T lesz benne az ismeretlen.

2012. okt. 13. 22:13