Claw666 kérdése:

HELP! NEHÉZ FIZIKA FELDAT! Ki tudja megoldani?

1 hegert(vízszintes pozícióban) 1 súrlódásmentesen mozgatható fal 1 5L-es és 1 3L-es részre osztja.A hengerben a környezet hőmérsékletével azonos hőmérsékletű, de a külső levegő nyomásánál nagyobb nyomású gáz van.A fal és a henger hővezető.A henger alapterülete 1dm^2.A bal oldali részből kiengedjük a gáz tömegének 2/5 részét. Mekora a térfogat változása a két részben? Hol állapodik meg a fal, miután a szerkezet ismét felvette a a környezet hőm.-ét?

2012. okt. 14. 20:43
 1/1 bongolo ***** válasza:

Felteszem, hogy az 5 literes rész van a bal oldalon.


Kezdetben a nyomás mindkét részben p1. Ezt tudjuk:

p1·Vb = nb·R·T

p1·Vj = nj·R·T

ahol Vb=5 liter, Vj=3 liter (mindkettő átváltva m³-be, de az mindegy), nb a bal oldali anyagmennyiség, nj a jobb oldali, T a közös hőmérséklet (=környezeti hőmérséklet).


A fenti azonosságokból ez következik:

nb/nj = 5/3

nb = 5nj/3


Ha kiengedjük a bal oldali gáz tömegének 2/5 részét, akkor anyagmennyiségének is 2/5 részét engedjük ki. Ennyi marad:

3/5·nb = 3/5·(5nj/3) = nj


Vagyis mindkét oldalon ugyanannyi gáz lesz. A fal elmozdul, hogy a nyomás kiegyenlítődjön, a végén mindkét oldalon p2 nyomás lesz, T hőmérséklettel, Vb2 és Vj2 térfogatokkal:

p2·Vb2 = nj·R·T = p2·Vj2


Tehát a térfogatok is egyformák kell legyenek, amikor újra nyugalomban lesz a rendszer. A fal épp a henger közepén áll meg. A bal oldali rekesz térfogata 5-ról 4 literre csökken, a jobb oldali 3-ról 4-re nő.

2012. okt. 14. 21:38