Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Nitrogén maximális vegyértéke...

Nitrogén maximális vegyértéke + indoklás! Melyik a stabilabb molekula és miért: CO vagy CO2?

Figyelt kérdés
Ha jól tudom, a nitrogénnek 5 a max. vegyértéke, de ha levezetem az elektronkonfigurációját, nekem sehogy sem jön ki, h 5 kötést tudna létesíteni, csak 4-et. Vagy gerjesztett állapotban kellene néznem? És akkor h nézne ki az elektronkonfigurációja? Netán teljesen más szempontból kellene indokolnom?

2012. okt. 18. 22:00
 1/4 anonim ***** válasza:

A nitrogénnél én is csak négyről tudok.


A CO, mert mindkét atom eléri a nemesgázszerkezetet.

2012. okt. 18. 22:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 bongolo ***** válasza:
A nitrogénnek 2s² 2p³ az elektronszerkezete a második héjon, szóval 5 elektron van ott. Tud 3-mat felvenni, 3-at leadni meg 5-öt leadni is (meg minden egyebet is -3 és +5 között).
2012. okt. 18. 22:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:

köszönöm szépen :)


bongolo: és azt az 5 elektront csak úgy le tudja adni attól függetlenül h az s alhéja telített?

2012. okt. 20. 18:04
 4/4 bongolo ***** válasza:

Hmm.. nagyon pongyolán fogalmaztam. Az oxidációs száma tud 5 lenni, de olyankor nem ad le 5 elektront, csak úgy képzeljük, mintha leadná a nagyobb elektronegativitásúnak (vagyis pl. a HNO3-ban az oxigénnek). Csak ionos kötéskor ad le igaziból elektront, kovalens kötéskor nem.


5-ös oxidációs szám esetén (pl. HNO3 vagy N2O5 stb.) a három párosítatlan p elektron sima kovalens kötést, az s alhéj két párosított elektronja pedig datív kötést vagy delokalizált π kötést alakít ki.

2012. okt. 21. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!