Szervusztok!

Kérem, valaki az alábbi feladatot vezesse le. Próbálgatással 2 jött ki, viszont sokra nem megyek vele. Előre is köszönöm szépen a segítséget.


Feladat:

Melyek azok az n természetes számok, amelyekre 2^(n)-1 és 2^(n)+1 is prímszám?


2012. okt. 19. 20:10
 1/4 anonim ***** válasza:

Nincs több, mert

2^(n)+1= (2+1)×(2^(n-1)-2^(n-2)+2^(n-3)+...1),

tehát 2^(n)+1 osztható 3-mal.

2012. okt. 19. 20:23
 2/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm hogy írtál, de 2^n + 1 képletre nem igaz, hogy minden esetben 3-mal osztható. pl. 2^4 + 1 = 17, 2^6 +1 = 65, ami megint nem osztható 3-mal.
2012. okt. 19. 21:02
 3/4 bongolo ***** válasza:

2^(n)-1, 2^(n) és 2^(n)+1 három egymást követő szám. Valamelyik közülük biztos, hogy osztható 3-mal. 2^n nem lehet az, mert az csak 2 hatványokkal osztható. Vagyis a ±1-esek közül valamelyik 3-mal osztható. Olyan csak akkor prím, ha maga a 3 az, vagyis n=2.


n=1 esetén a +1-es lesz a 3, a −1-es pedig 1, de az 1 nem prím, szóval csak n=2 a megoldás.

2012. okt. 20. 01:34
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen
2012. okt. 20. 19:15