Hogyan oldjam meg ezt a két feladatot?


Akárhogy próbálom nem tudom hogy kezdjek neki. Ha valaki lenne olyan kedves és levezetné azt megköszönném.


1. Egy nyerőgépben 300 egyforma méretű és súlyú golyó pörög. Közülük 2 piros, 5 kék, 11 zöld és 282 fekete színű. A gép egy gomb megnyomására véletlenszerűen kiválaszt egyet. Ha az piros, a játékos nyereménye 20 000 Ft, amennyiben kék, akkor 2 000 Ft, zöld esetén 200 Ft, és semmit sem nyer, ha az fekete. Nonprofit üzemeltetés esetén és 15 %-os haszon mellett mennyi lenne egy játék ára (forintra kerekítve)?


2. Egy üzemben négy műhelyben állítanak elő azonos minőségű terméket. A napi termelés 15%-a az első, 30%-a a második, 10%-a a harmadik, végül 45%-a a negyedik műhelyben készül. Az első műhelyben készített termékekből 11%, a másodikban 9%, a harmadikban 7%, míg a negyedikben 5% a selejtes áru. A négy műhelyben gyártott termékek közül a műszaki ellenőr véletlenszerűen kiválaszt egy darabot, és azt megvizsgálja. Mi a valószínűsége annak, hogy selejtes darabot talál?


2012. nov. 3. 15:03
 1/2 anonim ***** válasza:

300 játék alatt átlagosan minden golyó egyszer jön ki.


A játékosok nyereménye:

2*20000+5*2000+11*200=52200 Ft.


Ennyi az üzemeltető kiadása.

A bevétel 300*jegyár. (legyen a jegyár X, 300X)


Profit: bevétel-kiadás.

300X-52200


Ez 15%-a a teljes bevételnek.

300X-52200=0,15*300X

Ebből kijön az X.


2.

15% készül az első gyárban, ennek 11%-a selejt, vagyis össze kell szorozni:

0,15*0,11

Ez azt jelenti, hogyha a teljes termelés X darab.

Akkor 0,15*X készül az első gyárban és 0,15*0,11*X selejtes készül az első gyárban.


Ugyanígy a többire is

0,3*0,09

0,1*0,07

0,45*0,05


Végül ezeket összeadni.

0,15*0,11 +0,3*0,09 + 0,1*0,07 +0,45*0,05 kiszámolod ez a válasz.


Mert

az összes selejtes darab:

0,15*0,11*X +0,3*0,09*X + 0,1*0,07*X +0,45*0,05*X


és úgy lesz valószínűség, ha az összes selejtes darabot elosztom az összes darabbal, vagyis X-el.

2012. nov. 3. 15:13
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszi szépen
2012. nov. 3. 17:09