Fizika, tehát ugye van a képlet hogy v (t) =ds (t) /dt de én ezt nem értem hogy ezzel hogy kéne számolni hogy kell ezt elképzelni már tanultam deriválni és határértéket számolni valaki egy kis magyarázatot adhatna?

tehát a ds(t)/dt = lim delta t ->0 és dealta s / delta t = ds/dt ami ugye a v de én ezt még mindig nem értem mert ha t tart nullához és azzal osztok le akkor az érték végtelen nem? itt egy kicsit zavarban vagyok és nem ártana már tudni hogy is működik ez :D definíció szerint v= lim delta t ->0 és (c(t+delta t)^2 - c*t^2)/delta t = lim delta t->0 (2c+delta t)/delta t , de tulajdonképpen hogy ez mit is jelent még mindig nem értem meg hogy is jön ki ez pontosan azt is írjátok le légyszíves köszi :D

2012. nov. 28. 19:43
 1/4 anonim ***** válasza:
52%

A v(t)=ds(t)/dt egy általános matematikai felírása a sebességnek. Ezt így ilyen formában nem is lehet kiszámolni, ha nincs megadva, hogy milyen típusú mozgásról van szó (egyenes vonalú egyenletes mozgás, vagy gyorsuló mozgás, stb.) Amit leírtál az egy differenciálegynlet. Minden ilyen úgynevezett differenciálegyenletnek meg kell hogy adjanak egy peremfeltételt, ahhoz hogy konkrétan lehessen vele számolni. (A mozgás típusa is egy peremfeltétel). Egyenes vonalú egyenletes mozgás esetén pl. s=v*t, és akkor átrendezve v=s/t. Ebben az esetben a deriválás osztássá válik. Viszont ha egyenletesen gyorsuló mozgásról van szó, (tegyük fel, hogy kezdetben nulla a sebesség), akkor abban az esetben az út s=a/2*tˇ2. Itt "a" a gyorsulás, s az út, t az idő. Mivel a sebességet keresed, ezért a kiinduló képlet alapján az v=ds/dt. Keresni kell tehát az út idő szerinti deriváltját.


A ds/dt deriválást úgy végzed el, hogy a 'ds/dt' helyébe behelyettesíted az s függvény t szerinti deriváltját. Az egyenlet másik oldalára a v, azaz a sebesség kerül. Tehát az idő szerint deriválod az utat (t szerint az s-et), a deriválás során a hatvány a szorzóba kerül és 1-gyel csökken a kitevő, azaz v=a*t lesz az eredmény.

2012. nov. 28. 21:28
 2/4 anonim ***** válasza:
52%
Hogy jobban értsed: Tulajdonképpen az első esetben is ezt csináltam, hogy az s helyébe beírtam a 'V'-t és a 'ds/dt' helyébe a deriválás eredményét.
2012. nov. 28. 21:30
 3/4 bongolo ***** válasza:
100%

Az első válasz módszere akkor jó, ha tudod, hogy pl. t²-nek mi a deriváltja. Én leírom ahogy kérdezted, limesszel:


Mondjuk ha ez az út-idő függvény:

s(t) = b·t² (egyenletesen gyorsuló mozgás egyébként)


t és t2 időpontok között írjuk fel a differenciákat, közöttük kis Δt idő telik el:

Δt = h (elnevezem másnak, csak hogy ne kelljen sok helyre odaírni a deltát)

t2 = t+Δt = t+h

s(t) = b·t²

s(t2) = b·t2² = b·(t+h)² = b·(t² + 2·t·h + h²)

Δs = s(t2)-s(t) = 2·b·t·h + b·h²

Vagyis a limesz ez lesz:


lim Δs/Δt = lim (2·b·t·h + b·h²)/h

h→0


Itt tényleg nullához tart a nevező, de a számláló is! És szerencsére lehet egyszerűsíteni h-val:


lim (2·b·t + b·h)

h→0


Most már nincs 0-val osztás, ha h helyére beírjuk a nullát, értelmes eredményt kapunk:

v(t) = ds/dt = 2b·t


Kész is.


Egyébként ez a 2b a gyorsulás, és a-nak hívják. Azzal felírva ez az út-idő függvény meg a sebesség (b = 1/2·a):


s(t) = 1/2·a·t²

v(t) = a·t

2012. nov. 29. 01:30
 4/4 A kérdező kommentje:
köszi most már értem :D
2012. nov. 29. 20:35