Hogyan kell kiszámolni ennek a szorzatnak a kanonikus alakját? Vagy prímtényezőkre hogyan lehet felbontani? Persze egyszerűen! Nem úgy hogy kiszámolom a számot.

15^3*12^6*23^2*14

2012. dec. 12. 19:25
 1/1 anonim ***** válasza:

A szorzatban lévő összetett számokat fel kell bontani, aztán összevonni a prímtényezőket.


15=3*5

12=2^2*3

23 prím

14=2*7


(3*5)^3*(2^2*3)^6*23^2*(2*7)=

3^3*5^3*2^12*3^6*23^2*2*7


az azonos hatványokat összevonjuk:

3^3*5^3*3^6*23^2*7

2^13*3^9*5^3*7*23^2

EZ A PRÍMTÉNYEZŐS FELBONTÁS


MERT

2-esből van egy 2^12 meg egy 2

3-asból 3^3 és 3^6

5-ösből csak 5^3

egy 7-es meg a 23-asok

2012. dec. 12. 19:51