Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » SOS! Többszörösen összetett...

SOS! Többszörösen összetett mondatot kéne elemeznem, de még nem tanultuk, viszont jó jegyet lehetne érte kapni. Valaki segítene?

Figyelt kérdés

Nem igazán értem ezt az egészet a többszörösen összetett mondatokról...


A mondat egy idézet Juhász Gyula - Milyen volt verséből: Milyen volt szeme kékje, nem tudom már, de ha kinyílnak ősszel az egek, a szeptemberi bágyadt búcsúzónál szeme színére visszarévedek.


Eddig arra gondoltam, hogy a 4. tagmondat lehet a főmondat, de a 2. tagmondat elbizonytalanít.


Kérlek, segítsetek!



2012. dec. 12. 21:24
 1/3 anonim ***** válasza:

Én segíteni sajnos nem tudok neked, mert nagyon régen tanultam a magyar nyelvtant, de találtam egy oldalt, ahol a többszörösen összetett mondatok elemzését is magyarázzák.

Talán segít megérteni.


*****



* Automatikusan eltávolított tartalom.
2012. dec. 13. 00:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

A többszörösen összetett mondat azt jelenti, hogy a mondat több, azaz 2-nél több tagmondatból áll, amelyek alá és mellérendelő viszonyban állhatnak egymással.

Először meg kell keresni a főmondatot,/főmondatokat/ azután megállapítani a mellérendelő vagy az alárendelő szerkezetet, és azok fajtáját is meghatározni.

1. mondat: Milyen volt szeme kékje,

2. nem tudom már,

3. de ha kinyílnak ősszel az egek,

4. a szeptemberi bágyadt búcsúzónál szeme színére visszarévedek.

2. főmondat, ennek alárendelt mellékmondata az 1. mégpedig szerintem tárgyi alárendelő szerkezetről van szó, mert nem tudom már, MIT nem tudok ? hogy milyen volt szeme kékje

3. a DE szócskából tudom, hogy ellentétes mellérendelő szerkezetről van szó, tehát a 2. és a 3. között !

4. pedig szintén mellérendelő szerkezet , kapcsolatos az előzővel, fajtáját tekintve, tehát a 3. és a 4. mondat között !

Még visszajövök elemezni.

2012. dec. 13. 16:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Itt vagyok, bocs, el kellett mennem telefonálni.

Azt szeretném tisztázni, ha nem jó az elemzés, akkor nem kapsz rossz jegyet, de kapsz jót, ha jó, ugye jól gondolom?

Azért kérdezem, mert én is régen tanultam már ezt, de segítettem megoldani feladatokat, többnyire sikerrel.

Alany, állítmány, ez is kell ? mondattanilag elemezni ?

nem tudom = állítmány, ki? én= rejtett alany, mert nincs kiírva, csak az ige ragjából tudom, már= időhatározó

állítmány=kinyílnak, egek=alany, ősszel= időhatározó,

állítmány=visszarévedek, alany= ki? én=ismét rejtett alany,mire? színére=helyhatározó, minek a színére? szeme= birtokos jelző, minél? búcsúzónál= helyhatározó, milyen?bágyadt=minőségjelző, szeptemberi, milyen? sztem ez is jelző

2012. dec. 13. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!