Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Műveletek algebrai törtekkel...

Műveletek algebrai törtekkel (9. -es matematika) magyarázat?

Figyelt kérdés

Sziasztok!

Jövő héten dolgozatot írunk az algebrai törtekkel való számolásokból, de 45 perc édes kevés ennek az elmagyarázására, tiszta homályos az egész. Kérem segítségeteket! Tudom, interneten keresztül az ilyet nehéz elmagyarázni, de ez az egyetlen segítségem.

Például egy ilyen feladat:

x+1 2x-3 x(a másodikon)+2x+4

törtvonal + törtvonal + törtvonal

x+2 2-x x (a másodikon)-4


Lehet ebből érteni valamit? :/ Bocsi, de másképp nem tudom leírni, 9.-es sokszínű matematika könyvből tanulok, aki esetleg ilyenből tanul/ ill. tanult és érti.

Köszönöm!



2012. dec. 15. 23:13
 1/6 anonim ***** válasza:

Remélem, hogy a közös-nevezőre hozást ebből megérted:

[link]

Innen már biztosan be tudod fejezni.

2012. dec. 15. 23:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 bongolo ***** válasza:

Itt a gépben így tudjuk leírni:

(x+1)/(x+2) + (2x-3)/(2-x) + (x²+2x+4)/(x²-4)


A nevezetes szorzatokat kell hozzá tudni:

a²-b² = (a+b)(a-b)

(a+b)² = a²+2ab+b²

stb.

És ezeket annyira kell tudni, hogy ráismerj oda-vissza, mindkét irányban.


Most pl. észre kell venni, hogy a harmadik tag nevezője (x²-4)=(x²-2²)=(x+2)(x-2), és ezek a tényezők pont az előző két tört nevezői. Hiszen 2-x az majdnem x-2! Pontosabban lehet belőle x-2-t csinálni:

(x+1)/(x+2) + (3-2x)/(x-2) + (x²+2x+4)/(x²-4)

És most már egyértelmű, hogy a közös nevező az x²-4 lesz:


(x+1)(x-2)/(x²-4) + (3-2x)(x+2)/(x²-4) + (x²+2x+4)/(x²-4)


Most már csak be kell szorozni a számlálóknál, aztán összevonni azt, amiket lehet, és ha ezt végigcsinálod, a számlálóból egy szem 8-as marad csak meg. A nevező meg persze x²-4 lesz.

2012. dec. 16. 00:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Igaza van Bongolonak:

[link]

2012. dec. 16. 00:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget, máris jobban értem!
2012. dec. 18. 17:02
 5/6 A kérdező kommentje:

A szorzattá alakításban is lenne egy kérdésem, másik feladatnál, pl. 4ax(a másodikon)-12ax+9a=a(4x másodikon - 12x+9)= a(2x-3) a másodikon.

Kérdésem: Visszafelé, ha ellenőrzöm az eredményt, nem értem, hová tűnt a 12 ax? Az hová lett, miért nem kell felírni??

2012. dec. 18. 17:23
 6/6 bongolo ***** válasza:

Nem tűnt az el!

(2x-3)² = (2x)² - 2·(2x)·3 + 3²

= 4x² - 12x + 9

és ha ezt beszorzod a-val (amit lehagytam az elején), pont ott lesz középen.

2012. dec. 18. 22:13
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!