Kezdőoldal » Közoktatás, tanfolyamok » Házifeladat kérdések » Ezt hogy kéne bizonyítani?...

Ezt hogy kéne bizonyítani? Egy konkáv négyszögnek 3 db 45°-os szögei vannak. Bizonyítsuk be, hogy a négyszög oldalainak felezőpontjait (megfelelő sorrendben) összekötve négyzetet kapunk.

Figyelt kérdés
(Segítség lehet: Magasság-tétel)

#matematika #bizonyítás #konkáv #magasság-tétel #oldalfelező pont
2013. jan. 2. 22:53
 1/6 anonim válasza:
Nem nehéz. Próbálj meg egyet rajzolni és indulj ki a szögekből és a négyzet tulajdonságaiból (szögeiből), meg mi anno az oldalfelezőről is tanultunk valamit, szerintem ezekből indulj ki és biztos ki tudsz valamit belőle hozni. Sajnos többet nem tudok segíteni.
2013. jan. 2. 23:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim válasza:
Az előző válaszoló vagyok. Amúgy hányadikos vagy?
2013. jan. 2. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

9:)

De nem tudom, hogy indirektbe bizonyítsam, vagy direktbe

2013. jan. 3. 16:13
 4/6 anonim ***** válasza:

Én csak eddig jutottam:

[link]

2013. jan. 6. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Koordinátageometriával próbáld, úgy nagyon egyszerű.


Az előző válaszoló ábráját használom.


Rajzold be a négyszöget egy koordináta-rendszerbe, az origóban legyen az A pont, és az AB oldal illeszkedjen az x tengelyre.


Kis szögszámolással be lehet látni, hogy a DC oldal függőleges.


Két paramétert kell felvenni, az egyik a D pont x koordinátája, ez legyen "a". A másik a B pont x koordinátája, ez legyen "b". Így a négy pont koordinátái:


A: (0,0)

B: (b,0)

D: (a,a) (mert az az egyenes, amin rajta van, 45 fokos)

C: (a,b-a) (ezt a két egyenes egyenletéből lehet megkapni, amiknek ő a metszéspontja.


Innen már gyerekjáték felírni az oldalfelező pontokat, és megalkotni a négyzet oldalának vektorait, amik ilyenek lesznek:


v1= (a/2,(b-a)/2)

v2= ((b-a)/2,-a/2)

v3= (-a/2,(a-b)/2)

v4= ((a-b)/2,a/2)


Hogy ezek egyenlő hosszúak, azt a vak is látja. És hogy merőlegesek is, ahhoz csak a skaláris szorzatukat kell képezni, pl.


v1v2=(a/2)(b-a)/2-(a/2)(b-a)/2=0, tehát merőlegesek.


Vagyis négyzet.

2013. jan. 6. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm szépen!:)

Sokat segítettetek!:d

2013. jan. 7. 18:14

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!